Akhepedia forum

The Lost Crown

(Tam Çözüm)

Makale: Akhenaton


1. Gün

İntroyu izleyin. Treniniz "Sleep Walker", "Sedge Marsh" tren istasyonunda duracak. İstasyon şefiyle bütün konuşmaları yapın ve tren hakkında bilgi alın. Ekrandaki üst okuyla trenin diğer ucuna gelin. Bekleme salonundaki afişleri inceleyin ve Saxton şehri hakkında bilgi edinin. Trenle gelen şarap fıçılarını inceleyin ve "The Bear" adlı bir lokale ait olduğunu öğrenin. Geri dönün ve ekranda alt-sol okla Saxton şehrine giden yolda ilerleyin. Tekrar ilerleyin, fakat kahramanımız Nigel Danwers, daha ileri gidemiyor. Geri dönün. Tren düdüğünü duyun ve istasyon şefini takip edin. Onunla tekrar konuşun ve bataklıkta yürüdüğünüz o patika hakkında ondan bilgi alın. O size trende bulduğu bir kızın cüzdanını verecek ve cüzdanın sahibini görürseniz ona vermenizi rica edecek. Envanterden cüzdanı inceleyin ve cüzdanın sahibinin " Lucy Reubans" adlı bir kız olduğunu görün. Yine envanterinizdeki paranormal araştırmalar yapan ve sizi buraya gönderen "Hadden" şirketinin bir bilgisayarının hacklenmesiyle ilgili belge ve resimleri, günlüğünüzü ve yapılacak işler listesini, sonrada yetkili kimliğinizi ve şirketin ulaşım telefonunu inceleyin.

Şimdi tekrar o patikaya geri dönün ve yolunuza devam edin. İleride Sedge Mars panosunu inceleyin ve panonun sol tarafındaki burada yaşayan hayvan resimlerine tek tek tıklayın ve onlar hakkında bilgi edinin. Haritayı inceleyin ve Saxton şehrine giden patikanın "Martello Kulesi"nden geçmekte olduğunu görün. Sol tarafa yürüyün ve kayıp cüzdanın sahibi Lucy'i görün. Sağa dönün ve ilerleyin. Kaya üzerindeki antik bir sembolü inceleyin.

Kayanın olduğu yerden üzerinde harita olan panoya geri dönün ve bu kez ekranın sağ tarafına yürüyün. Elinde dürbünle bataklıkta avlanan biri var. Onunla konuşmayı deneseniz de o pek konuşabileceğiniz biri değil. Yanındaki büyüteçli alandan nereye baktığını kontrol edin ve bir balıkçıl görün. Buranın ve buraya gelirken gördüğünüz kurbağanın ileriki günlerde bir fotoğrafını çekeceğinizi unutmayın. Sağa yürüyün ve deniz kenarında, yerdeki kırık 1. levha parçasını alın. Bir melodi sesi duyacaksınız. Artık her önemli ipucu buluşunuzda bu melodi sesini duyacağınızı aklınıza bir yere yazın.

Şimdi dürbünlü adamın yanına geri dönün ve ekranın üst tarafındaki yoldan ilerleyin. Burası da üzerinde antik sembol olan kayanın oraya çıkıyor. Şimdi ekranın sağ üst kısmına doğru, Martello Kulesine gelinceye kadar dümdüz ilerleyin. "Martello Kulesi"ne geldik. İlerlemeye devam edin. Yerdeki kırık 2. bir levha parçasını alın. Ekranın sağına doğru devam edin. Karşımıza bir yeraltı tüneli çıkacak. Yeraltı tünelinin üzerinde kırık bir levha alanı var ve üzerinde bir parçası var. Bizim elimizde de bulduğumuz 2 kayıp parça var. 1 tane daha gerekli. Yeraltı tünelinin sağına dönün. Kayalıklardaki 4. parçayı alın ve geri dönün. (Bu kayalıklardan henüz geçemiyoruz. Oyunda bazı güzergahların ipuçları buldukça ve bazı olaylar geliştikçe aktif olduğunu unutmayın.) Bütün kırık parçaları envanterimizden alıp Yeraltı tünelinin sağ-üst tarafında gördüğümüz o bulmaca alanına yerleştirin ve her kırık parçayı yerleştirmemizde levhanın tamamını meydana getirecek şekilde üzerlerindeki vidalara tıklayarak döndürmeye çalışın. Bu işlem, biraz hassaslık isteyebilir... Tüm parçalar doğru şekilde konumlandırıldığında bir ding sesi duyacaksınız ve bu yeraltı tünelinin erozyon tehlikesi taşıdığını, dikkatli geçilmesi gerektiğini öğreneceksiniz.

the last crown, item 1

Şimdi yeraltı tünelinden içeri girin. Yerde eski bir gazete göreceksiniz. Okuyun. Tünelin kenarındaki ikinci bir antik sembole göz atın. Ekranın sağına doğru ilerleyin ve ikinci bir gazeteye göz atın. Tel ızgarayla kapanmış alana boşluktan göz atın. Birtakım gölgeler... Şimdi geri dönün ve bu yeraltı tünelinin çıkışına doğru ilerleyin..Burası sahile giden yol. Kayalıkların üzerinde terkedilmiş bir yapı var. Suyun içinde oyuncak ayısını almaya çalışan bir çocuk ve bisikleti. Bisikletin bulunduğu yol çocuk orda olduğu için kapalı ve bu yüzden şimdilik oradan gidemiyoruz. Önce yapmamız gereken bir iş var. Ekranın soluna doğru yürüyün. Yanında köpeğiyle denizi seyreden bir kadın var: Nanny Noah. Onunla bütün konuşmaları sırayla yapın. (Bu arada oyunda bazı sorular sorduğunuzda konu konuyu açar ve yeni diyaloglar görürsünüz. Bazen önemli bir ipucu, bu diyalogların arasında gizli olabilir. Bu yüzden mümkünse hangi diyalogda kaldığınızı aklınıza not edin ve olabildiğince çok soru cevabı alın.) "May Day" kutlamaları hakkında bilgi alın. (Bugünün 28 Nisan Cuma olduğunu unutmayın.) Geri dönün. Bisikletli çocuk şimdi orda yok ve o yol şimdi gidilebilir yani aktif durumda. O yoldan ilerleyin. Sonra sola dönün. Tekrar sola ve merdivenleri çıkın. Duvardaki "kayıp kedi" ilanına doğru ilerleyin ve o ilanı inceleyin. Telefon numarası otomatik olarak envanterinize eklenecek. Sağa doğru ilerleyin. İşte "The Bear". Kapının yanındaki menüyü inceleyin. Sonra içeri girin. Şömineyi ve oradaki kediyi inceleyin. Resimleri inceleyin. Tuvaletlerin olduğu bölüme doğru yürüyün. Sağdaki kapıdan içeri girin. Saati inceleyin ve 9'da durmuş olduğunu görün. Sağa dönün ve paravandan bir fotoğraf yarışmasıyla ilgili bir "Saxton Snappers" broşürü alın. Geri dönün ve oradaki kadınla ( Morgan'la) konuşun. Bir haftalığına yazlık bir kulübe kiralayacaksınız. Envanterinize kulübenizin anahtarı, bir şişe su ve Saxton şehir haritası eklendi.

Saxton haritası, Saxton map

Dışarı çıkın ve beyaz gömlekli adama doğru ilerleyin. Alex Spitmoor... O, bir gazeteci. Elinde bir PDA var. Onunla konuşun. Sola ilerleyin. Bankın yanındaki Profesör Hardacre ile konuşun. O gittikten sonra sağdaki kulübeyi inceleyin. Kiraladığınız yer burası. Kapıdan her girişinizde envanterinizdeki anahtarı kullanmak zorunda olduğunuzu unutmayın. İçeri girin. Burası oturma odası ve berbat bir halde. Etrafı inceleyin. Elektrikler yok. Ayrıca telefonun da arızalı olduğunu göreceksiniz. Koridora ilerleyin. Soldaki kapı, mutfak. Sağdaki ise banyo. Mutfağa girin. Mavi bir tabağın arkasında bir kitap duruyor. Çekmeceleri karıştırın ve dokümanları okuyun. Koridora dönün ve banyoya girin. Etrafı inceleyin. Küveti, dolabı ve aynayı kontrol edin. Koridora dönün. Mutfaktan bir gürültü sesi geldi. Mutfağa dönün. O gördüğümüz mavi tabak yere düşüp kırılmış. Şimdi kitabı, eski bir günlüğü inceleyip okuyun. Günlüğün diğer sayfalarının boş olduğunu görün. Tekrar koridora dönün. Kapıların üzerindeki ahşap oymaları ve duvardaki resimleri inceleyin. (Ahşap oymalardaki değirmen sembollerinin yerini unutmayın. İlerde lazım olacak.) Koridorun soluna ilerleyin. Son bir resmi inceleyin. Soldaki duvarı inceleyin. Oturma odasına dönün ve merdivenin başındaki diğer bir değirmen sembolünü inceleyin.

Merdivenlerden yukarı çıkın. Buraya iç balkon adını verelim. İçerden bir gürültü sesi geliyor. Solumuzdaki son değirmen sembolünü ve duvarlardaki resimleri inceleyin. Sonra sağa doğru ilerleyin. Burası yatak odası. Gürültü yatağın solundaki sandıktan geliyor. İçinde bir kedi mi var ne??? Duvarın üzerindeki doldurulmuş geyik başını inceleyin. Üzerine tıklayınca gizli bir anahtar bulacaksınız... Sandığı envanterinizdeki bu eski anahtarla açın. Garip... Sandık boş... Kapatın ve arkanızdaki masayı inceleyin. Boş bir fotoğraf albümü ve birkaç bozuk para. (İlerde çektiğimiz paranormal aktivite resimlerini bu albüme yerleştireceğiz.) Dolabı inceleyin. Hadden şirketine ait doküman ve resimleri yerleştirmek için mükemmel bir yer. Envanterinizdeki bu belgeler, otomatikman dolaba yerleşecek. Dilediğinizde dolabı açıp okuyabilirsiniz. Tekrar duvardaki geyik başını inceleyin ve altındaki levhada " Frederick Ager" tarafından bağışlandığını okuyun. Bu isim, oyunda karşılaşacağınız paranormal olaylarda bol bol karşınıza çıkacak. Aklınızın bir yerine bu ismi not edin. Uyku vakti... Yatağı tıklayın. Kahramanımız Nigel, bugün oldukça yorucu birgün geçirdi...

Gece uyanacaksınız... Birisi kapıya tıklıyor... Yapacak işler listenize yeni bir şey daha eklendi. Oturma odasına inin. Etraf temizlenmiş. Fincanın altına bırakılmış bir not var. "The Bear"da kulübeyi kiraladığımız Morgan Monkle tarafından bırakılmış... Kapı hala vuruluyor. Kapıyı açın ve dışarı çıkın. Kimseler yok... Mutfak odanızın lambası yanıp sönüyor. Üç kısa, üç uzun ve üç kısa. S.O.S.??? Birisi sizden yardım mı istiyor? Sağa doğru ilerleyin. Profesör Hardacre'yi göreceksiniz. Onu takip edin. Liman duvarlarına geldiğinde duracak. Yanına gidin ve onunla konuşun. Sizi bataklık hakkında uyarıyor ve yarın "Göz"de onunla tekrar konuşmasını istiyor. (Göz, bataklığın gözü. Sahilde bulunan bir mağara...)

"The Bear"a dönün. Varillerin üzerinde Alex'in PDA'sına göz atın. "One New Message" (Yeni bir mesaj var) yazan yere tıklayın. Ana menüye dönüp üstteki simgelerden birine tıklayın. Alex, sizden de bahsediyor... Tekrar Ana Menü'ye dönüp PDA'yı bırakın ve "The Bear"ın kapısından içeri girin. Hatırlayın, Morgan, bir not bırakmıştı. Onunla konuşun. "Tuvaletler" yazan kapıdan içeri girin. İçerden konuşma sesleri geliyor. Sağdaki açık kapıdan içeri girin. O da ne! İçeride hiç kimse yok! Saati tekrar kontrol edin. Hala 9'da. "The Bear"dan çıkın ve sola doğru ilerleyin. Merdivenin üstünde "May Day" kutlamaları için hazırlıklar yapan adamla konuşun.

Sağda bir kedi var. O yöne doğru gidin. Hadden şirketiyle telefon görüşmesi yapmanız ve bu yüzden de bir telefon kulübesi bulmanız gerekiyor. Karşınızda yol ikiye ayrılıyor. Sağa dönün. Bir yön levhası. "Harbor", geldiğiniz liman yönü. "Museum", müzeye giden yol ve "Coast Path" da sahil yolunu gösteriyor. Siz, sahil yolunu seçin. İşte telefon kulübesi orda. Ama önce "May Day" günü için afiş yapıştıran Lucy ile konuşun. Ona kaybettiği cüzdanını verin ve ona sorular sorun. Daktilo sesleri mi geliyor? Yandaki ışık gelen pencereye göz atın. Masanın üzerinde bir daktilo ve şarap şişesi var ama içerde hiç kimse yok. Telefon kulübesine girin. Telefonun arkasındaki Alex Smitmoor'un arkasında telefon numarası olan kartını otomatik olarak alacaksınız. Ona telefon etmek için bu kartı telefonun üzerindeki tuşlara yerleştirin ve ona telefon edin. Telesekreter çıktı. Aynı şekilde envanterinizdeki Hadden Paranormal Olaylar Endüstrisi'ne ait kartı da telefon tuşlarına yerleştirin ve karşınızdaki Mr. Hadden'le konuşun. Tavşan ve karga? Kahramanımız Nigel, sonunda paranormal araştırmalar yapmayı kabul edecek. Ayrıca sana yarın paranormal olayları araştırmak için kullanılan bazı teknolojik ekipmanlar da gönderilecek...

Harbour /Liman yönünü izleyerek yazlık kulübenize geri dönün. Banyoya girin. İçerisi karanlık... O da ne! Sol da bir insan gölgesi mi var? Işığı açın... Panik yok, cansız bir manken... (Bu oyunu kesinlikle gece tek başınıza oynamamalısınız :)) ) Küvete göz atın. Bu saçlar ne? Aynaya bakın. Buharlanmış... Biri içeride duş mu almış??? Envanterinizdeki su şişesini kullanarak aynayı temizleyin. İyyyk! Bir kadın yüzü!!! Karşınızdaki ruhla iletişim kurmaya çalışın... Mutfağa girin ve yanıp sönen lambayı kontrol edin. Koridora dönün ve sola doğru ilerleyin. Sesler duyacaksınız... Üzerinde bir kapı izi olan duvarı kontrol edin. (Eskiden burada gerçekten de bir kapı vardı. Fakat ne olduysa kapı olan yere duvar örülmüş...) Duvarı inceleyin... Çürümüş et kokusu duyacaksınız. oturma odasına geri dönün. Şimdi (gece gece) ruh çağırmayı deneyeceğiz. Masanın üzerindeki fincan acaba işimizi görür mü :) Fincanı inceleyin ve şu an evin içinde bulunan ruha sorular sormayı deneyin. Cevap olarak fincan hareket edecek... Ruh çağırma senası sona erince bozuk olan telefonu kontrol edin. Karşıda kimse var mı dinleyin... Tekrar banyoya dönün. Işığı yakıp küveti tekrar kontrol edin. Yatak odasına gidin. Yatağa tıklayıp uyumaya devam edin... Sabaha kadar karabasan göreceksiniz...

2. Gün

Ertesi gün. Oturma odasına git. Kapının altından bir mektup ve gazete bırakılmış. İnceleyin... Gazetede kaybolan kedilerle ilgili haberi okuyun. Mektubu okuyun. Kulübeden çıkın. Sağa, sağa ve tekrar sağa ilerleyin. "The Lighthouse" lokantasının tabelasını inceleyin. Morgan, bıraktığı notta bize burada ücretsiz yemek yiyebileceğimizi söylüyordu. "Museum" yönünde ilerle. "The Lighthouse" lokantasına gir ve karnını doyur. ( Nigel'i yemek yerken göstermez.) Envanterine "ekmek" eklenecek. (Her girip çıkışında farklı bir yiyecek verir.) Sağa ilerle. Nanny Noah, evinin önündeki çiçekleri suluyor. Onunla tekrar konuş. (Sondan bir alttaki "Can you take a look at this item" diyaloguyla ona envanterindeki bazı nesneler hakkında görüşünü sorabilirsin. Bunun için envanterindeki nesneyi alıp Nanny'ye göstermen yeterli. Nesneler hakkında fikir sormayı bırakmak içinse envanterinden hiç nesne tıklamadan direkt Nanny'e tıklamalısın.) Nanny, bu öğle sonu için seni evine çay içmeye davet etti.

Müze, Nanny'nin evinin hemen ilerisindeki patikada. Üzerinde inşa edildiği yıl olan 1890 yazısı var. Müzenin üzerindeki çanı inceleyin. (Gece sizi uykunuzdan uyandırmıştı.) İçeri girmeyi deneyin. Kapalı... Kapının yanındaki kayada üzerinde geyik ve taç olan sembolü inceleyin. Taç sembolüyle oyunda artık bol bol karşılaşacaksınız. Buraya geliş amacınız, bu tacı bulmak olabilir mi??? Yanda "Saxton Gıda Pazarı" var. Tabelanın üzerindeki 3 taç işaretini aklınıza not edin.

Kavşağa geri dönün ve bu kez yön tabelasının "Coast Path", yani sahil yolu yönünde ilerleyin. Telefon kulübesinin yanında ayakta duran gazeteci Alex Smitmoor ile konuşun. PDA'sı yine elinde. (Onun soyadı olan "Smitmoor"a dikkat edin. Bu bir anagram. Oyunun ilerleyen bölümlerinde bize Alex'in asıl mesleğinin bir gazeteci değil dedektif olduğunu bu soyadındaki bulmaca sayesinde öğreneceğiz.)

Sağa doğru ilerle. Bob Tawny'nin demirci dükkanı. Önce sağdaki kapıdan gir ve domuzun önündeki tahtaya envanterindeki ekmeği koy. Sonra dışarı çık ve soldaki diğer kapıdan içeri gir. Bob'la tekrar konuş. ( Bob'la "The Bear"da buluşacağız... Bob, Nanny'e aşık gibi görünüyor. Nanny, uzun süre önce denizde oğlunu kaybetti. Sahilde oyuncak ayısını almaya çalışan o bisikletli çocuk olabilir mi?) Odadaki Rose ve Cole'nin resimlerini incele. Çocuk resminin arkasına sıkışmış şiiri oku.

Kulübene geri dön. İçeri girmeden boruların arkasına sıkıştırılmış mektubu oku. Lucy'den geliyor. İçeri girme. Bankın olduğu yere doğru sola dön. Lucy, bankta bir dergi okuyor. Onunla konuş. Sana kasaba halkından tanıştığın kişilerle ilgili bilgiler verecek. Profesör Hardacre ve mağaradan bahsedecek. Mağara? Hardacre'nin bahsettiği şu "Göz", acaba mağara olabilir mi? "The Bear"ı geçip sahile doğru git. Merdivenlerden inişte sola dön. İşte mağara burada... İçeri gir. İçerde bir lamba var. Bir radyo sesi geliyor. Profesör içerde olmalı... İlerle. Profesörle konuş. Duvardaki antik sembolü incele. Mağaranın içlerine doğru ilerlemeyi dene. Karanlık olduğu için Nigel geri dönecek. Mağaradan çık. Çıkışta Profesör, istasyonda sana bir paket geldiğini söyleyecek...

Şimdi istasyona gitmemiz ve bize gelen paketi almamız gerekiyor. Sağa dön. Merdivenlerden yukarı çık. Sağa dön. "The Bear"ı geç ve tekrar sağa dön. Soldaki yolu izle. Bir antikacı dükkanı. Henüz bu dükkana girmiyoruz... Üst sağ ok yönünde ilerle. Hudsons tabelasının olduğu kapı, istasyon. Kapının önündeki afişi incele. Kapıdan içeri gir. Solda, sandalyenin üzerindeki kargo sana gelmiş... Hadden şirketinden geliyor. Onu al. İstasyon şefiyle tekrar konuş. Bir tren kazası hakkında bilgi al. Duvarlardaki bütün resimleri incele. İstasyondan ayrıl ve tekrar kaldığın kulübeye dön. (Artık bütün mekanları ve nasıl gidileceğini ezberlemiş olman gerekiyor.)

Evim evim tatlı evim... Nigel, kargoyu oturma odasındaki masaya koyacak. Kargoyu aç ve Hadden şirketinin gönderdiği mektubu oku. Kutudaki teknolojik ekipmana tıkla. Otomatikman masanın üzerine kurulmuş olacak. Yapacak işler listesine yeni bir şey daha eklendi. Envanterine 4 cihaz ve bunları nasıl kullanacağını anlatan Gadgets broşürü eklendi. Bunlardan ilki kızılötesi ışınları algılayabilen gece görüş kamerası. Bu kamerayla normal şartlarda giremediğin karanlık alanlara girebilir ve önünü görebilirsin. (Mağaradaki karanlık yer gibi...) Ayrıca paranormal aktivite olan alanlarda bu kamerayı kullandığında çıplak gözle göremediğin şeyleri görebilirsin. İkinci cihazın, dijital bir fotoğraf makinesi. Bununla yine paranormal aktivite gösteren alanların resmini çekebilirsin. Ayrıca envanterindeki "Saxton Sanppers" adlı fotoğraf yarışması için bol bol resim çekebilirsin. Üçüncü cihaz, analog bir ses kayıt cihazı. Bununla paranormal aktivite olan alanlarda ses kaydı yapabilirsin. Her ses kaydı yapışından sonra eğer paranormal aktivite varsa, Nigel, "Bazı şeyler kaydettim.." diyecek. O zaman envanterine bak ve en son eklenen ses kasetine tıklayıp kaydettiğin o sesi dinle. Ve son cihazsa elektronik bir "EMF Metre (Elektro Manyetik Alan Ölçer)". (EMF metre, paranormal aktivitelerde AC ve DC akımlarını ölçer. Unutma, envanterin fotoğraf ve kasetle doldukça her günün sonunda yatak odandaki masaya tıklayarak bu resim ve kasetleri otomatikman masana yerleştirebilirsin. Fakat sana henüz gerekli olan fotoğraflar varsa, onlar envanterinde kalacaktır. Örneğin fotoğraf yarışması için çektiğin ya da bir bulmacayı çözmek için sana gerekli olan resimler... Bu materyallere tekrar göz atman gerektiğinde yatak odandaki bu masaya gelip fotoğraf albümlerine ve kasetlere tıklaman ve ilgili materyali seçmen yeterli...) Masanın üzerinde duransa, Hadden şirketinin ürettiği bir "environmetre". Bununla da kaldığın kulübedeki paranormal olayları izlemen için 4 kamera var. Ama bu kameralar henüz yerleştirilmedi. Bunun için bize Lucy yardım edecek. Ama daha sırası var...

Banyoya git. "Burada!" diye bir ses duyacaksın. Küveti incele. Küvetin üstünde işaret değişecek. Bu tür paranormal aktivite olan alanlarda ya da birine bir şey verirken, kısacası envanterindeki belirli bir nesneyi bir alan ya da bir kişi üzerinde kullanman gerektiğinde bu imleç işaretinin geleceğini unutma. Paranormal aktivitelerde bazen bütün cihazları, bazen de birkaçını kullanabiliriz. Şimdi 4 yeni cihazımızla da tek tek küveti incele. Çektiğin fotoğrafta küvetin üstünde bir ışın çizgisi göreceksin. Ses kayıt cihazı ise hiçbir ses algılamadı. Aynı işlemleri yandaki ayna içinde uygula. Eğer paranormal bir alanda bir kayıt cihazı işe yaramıyorsa, "That's not right" mesajı alacaksın. O zaman o alan üzerinde diğer bir nesneyi denemelisin. Çektiğin fotoğraftaki kadın yüzünü gördün mü?! Şimdi az-çok bu cihazlar ve nasıl kullanılacağı konusunda bir fikir edindik, öyle değil mi? Aynı işlemi koridorun sonundaki duvar ve oturma odasındaki masanın yanındaki koltuk için de yap. Koltukta bir ses kaydı yaptın, envanterindeki kasete tıklayarak onu dinle. Merdivenlerden çık. Burası balkon demiştik. Tavandaki kirişli alanı tıkla ve burada da cihazlarınla araştırma yap. (Oyunun ileriki bölümlerinde kısaca P.A. yap dediğimde envanterindeki bu cihazlarla artık öğrenmiş olduğun bu işlemleri yapacaksın.) Yatak odasına git. Masaya tıkladığında çektiğin fotoğraf ve ses materyalleri, eğer paranormal bir aktivite içeriyorsa otomatik olarak buraya yerleşecek. (Daha önce söylemiştim zaten.)

Kulübeden çık. "The Bear"ı geçip sahile in ve profesörü gördüğümüz o mağaraya git. Profesör hala orada. Daha önce ilerleyemediğimiz karanlık alana doğru git ve bu alanda gece görüş kamerasını kullan. Her ileri gidişinde sağa-sola dönüp mağaranın duvarlarını ve varsa bu duvarlar üstündeki sembolleri incele. İlerdeki "Taç" sembolünü gördün mü? İlerlemeye devam et. Soluna bak. Tahta parçaları var, gördün mü? Bir tanesini al, bize lazım olacak. İlerle. Karşına üzerinde sembol olan bir duvar gelecek. Solunda ve sağında olmak üzere iki geçit var. Önce sağdakine gir. İlerle ve soluna bak. Yine bir "taç" sembolü.. Tekrar ilerlediğin zaman bir uçurum olduğunu fark edeceksin. Tahtayı oraya koy ve karşıya geç. Karşında kayalardan bir engel çıktı. Arkana dön ve demin uçuruma düşmemek için koyduğun tahtayı geri al ve o tahtayla bu kez kayaları kaldırmaya çalış. Başardın; fakat tahtanda kırıldı. Bu, geriye dönemeyeceksin oluyor... İlerlemeye devam et. Sandıklarla dolu bir odaya geleceksin. İlerlemeye devam et. Yine sandıklar var. Sağdaki ocağa bir P.A. (4 cihazınla tek tek paranormal araştırma) yap. E.M.F. cihazıyla araştırma yaparken dikkat et, EMF Metre, belirli rakamlar ölçüyor. İbre, 2-5-1 ve 3'ü gösterip duruyor. Bu 4 rakamı aklına yaz. Analog ses kayıt cihazıyla yaptığın araştırmada kaydedicin, paranormal bir ses algıladı. Envanterdeki ilgili o kaseti dinle. Kaçakçıların kamp ateşi çevresinde şarkı söylediklerini duyuyorsun. Orta alandaki sandığa göz at. Üzerinde roma rakamları olan bir kilit var. Demin EMF Metrenin algıladığı 4 rakamı kilide sırayla gir: 2513. Yani II - V - I - III. Sandık, açılacak. Boş bir şarap şişesini incele. Soldaki kitaba göz at. İlk sayfa bitince diğer sayfayı da oku. Kitabı okumaktan çık. Yere düşen bir kürek sesi duyacaksın. Küreği al. Geldiğin yoldan geri dön. Uçuruma tekrar geldiğinde küreği tavandaki çengele as ve küreğin yardımıyla tekrar karşıya geç. Taç işaretinden sola dön ve iki ileri git. Şimdi tekrar 2 yol ayrımındasın. Bu kez soldaki geçitten gir. Duvardaki sembolü gör ve sağa dön. Işıklı bir alan var. Oraya doğru ilerle. Sanırım yalnız değilsin. Sorular sor... "Kendini bana göster" dediğinde hayalet, ışıldamaya başlayacak. Işık üzerinde P.A. (4 cihazınla paranormal araştırmalar) yap. Hem fotoğraf çektin hem ses kaydı yaptın. Geldiğin yoldan mağaradan çık. Ses kaydını dinle: "Bana pasque çiçeği getir!" (Pasque, mor bir çiçek türü. Rüzgar çiçeği...) Çektiğin fotoğrafa bak. Bir kadın silüeti var.

Mağaradan çıktıktan sonra sola doğru ilerle. Bir ressam göreceksin. Yanına yaklaş ve tablodaki imzasından onun Doktor Black olduğunu anla. Kayalıklarda hiç kimsenin olmadığını, oysa tabloda orda biri olduğunu aklının bir köşesine yaz. Dr. Black'le konuşmaya çalış. Pek arkadaş canlısı görünmüyor... Yanda gördüğün terk edilmiş bir ev ve kayalıklar var. Kayalıklardaki yolun seni buraya getiren bataklık olduğunu aklının bir köşesine iyice yaz. Çünkü buradan hayli geçeceksin. Şimdi o yolu izle ve sağa dön. Burası, Saxon'a gelirken geçtiğin yeraltı tüneli. Ekranın soluna doğru ilerle. Demir ızgaranın bazı bölümlerinde burada paranormal aktiviteler olduğuna dair mouse imlecin değişecek. Bu alanda P.A. (4 cihazla paranormal araştırma) yap. Yeni bir ses kaydı elde ettin. Ses kaydını dinle. "Bize yardım et!" diyor. Yeraltı tünelinden gelip "Martello Kulesine" gel ve ilerlemeye devam et. Üzerinde sembol olan kayadan sağa dön. Dijital fotoğraf makinesini çıkar ve hemen kurbağa suya zıplamadan bir resmini çek (Yarışma için). Bir resim de Dürbünlü adamın baktığı yerdeki balıkçıl için çek.

Limana geri dön. "The Bear"ı geçince sağa dön. Soldaki yola sap. (Dikkat ettin mi, gece kedinin olduğu yerlerde gündüz bir martı var.) Antikacı dükkanına geldik. Şimdi açık... Vitrindeki 3 taç sembolü dikkatini çekti mi? Ona tıkla. Efsaneyle bir bağlantı olabilir... İçeri gir. Ekranın sağ üst köşesine doğru ilerle. Sonra ileri git. Mr. Gruel ve Jemima (Kuklası). Mr. Gruel'le konuşmaya çalış. Tuhaf bir adam, öyle değil mi? Jemima'nın önündeki üzerinde 3 taç sembolü bulunan kilitli kitabı almamız gerekiyor. Ama Mr. Gruel almamıza izin vermiyor. Mr. Gruel, tam Jemima'yı yüzüne götürdüğü sırada kilitli kitabı al.

Mağazadan çık ve kitabı açmayı dene; ama kitap kilitli ve açılmıyor. Sağa ve tekrar sağa ilerle. "Coast Path" (Sahil yolu) kavşağına sap. Sağa ilerle. Demirci Bob Tawny'nin dükkanına geldik. Onunla konuş ve ondan kitabın kilidini kırmasını rica et. (İlk diyalog) ve dükkandan ayrıl.

Dükkanın önünden geçen bir kedi göreceksin. kediyi takip et. "Celtik Köşesi"ne geldin. (Saxton Snappers Resim Yarışması'na katılacağın yer burası) Dükkandan içeri gir ve Rhys Branwen ile konuş ve ona sorular sor. Kedisi Mr. Tibbs'e tıkla. Sağdaki kitaplığı kontrol et. 3 ciltlik "Unknown Anglia"yı, ortadaki 3 ciltlik "Anglo-Sakson Symbols"ü ve 2 ciltlik "Countryside Festivals at Antiquity"yi oku. "Anglo-Sakson Symbols" kitabı ilerde sana tekrar lazım olacak, aklının bir köşesine yaz. Sol üstte bir sandık var. Aklının bir köşesine yaz: Saxon Snappers Resim yarışmasına katılmak için resimlerini sık sık gelip bu kutuya atacaksın. Şimdilik kutuya çektiğin kurbağa ve balıkçıl resimlerini at. Sağda bir küre var, ona göz at. (Küreye her bakmanda kendinle ilgili geçmişte yaptığın ya da gelecekte yapacağın görümler, vizyonlar görebilirsin.)

Dışarı çık. Soldaki afiş panosunu incele. Dükkanın önündeki sandıklara göz at. "Yev Magazine" ve "Killing Time" dergilerini incele. Solda şu an oynadığın oyunun üretici firması olan Darklinroom'un ürettiği "Dark Fall", "Dark Fall 2: Lights Out","Dark Fall 3: Lost Souls" ve "Barrol Hill" oyunları dikkatini çekti mi? Oyun içinde başka bir oyunun reklamı :) (Şahsen, "Barrol Hill" dışındakilerin hepsini oynadım...) Yolun sonuna doğru devam et. Tekrar sola doğru ilerle ve tekrar sola... Köprünün altından bir su akıyor. Burayı unutma. "May Day" gününden birkaç gün önce burada bir sürü Mayıs'ın müjdecisi mor "Pasque Çiçeği" açmış olacak. Mağaradaki hayalet bizden ne istemişti, hatırla. Burayı aklının bir köşesine not et. Sağa doğru geri dön. Deniz fenerine doğru ilerle. Denizi incele... Saxon Müzesindeki çanı duydun mu? Saat, tam 01:00. Demirci Bob Tawny'nin yanına geri dön ve onunla tekrar konuş. Bob, kitabının kilidini çözmüş.

Dükkandan çık. Otomatik olarak kulübeye geleceksin. Kitaba göz at. Solda 3 taç sembolü ve altta bir sembol var. Bu kitap, bir William Ager's günlüğü... ( Frederick Ager'i hatırlayın...) Günlüğün diğer sayfalarını okuyabilmeniz için başlığa, yani "William Ager's Journal" yazısına tıklamanız gerekiyor. Yatak odasına gidip eski materyallerin envanterde yer kaplamaması için masaya tıklayın. Fotoğraf ve kasetler, yine otomatik olarak masaya yerleşecek.

Kulübeden çık. Sahile geri dön. Yeraltı tünelinden gelip "Martello Kulesine" gel ve ilerlemeye devam et. Üzerinde sembol olan kayadan sağa dön. Trenden ilk indiğin istasyona gel. Tren rayları boyunca ileri doğru yürü. Yolda sinyal levhasını kontrol et. Sinyal ışığının ahşap bir tahtayla engellenmiş olduğunu gör. Şu elmalar ve tren kazasının bu yüzden olduğunu hatırla. Yanına git ve bir resim çek. İlerlemeye devam et. Köprüye geldiğinde ağaçlıklara göz at ve"Merhabaaaa" diye seslen. Soldaki elmalara bak. Evet, şu istasyon hikayesi... Yolun aşağısına doğru ilerle. Burası "Raven Lane". Soldaki yolu dümdüz takip et. Yolda bir kütüğün üzerine bırakılmış mektubu oku. Sola doğru dümdüz devam et.

Bir eve geldin. Bir kadın ( Katherine Karswell), bahçede çalışıyor. Günlükte bahsedilen Ager Evi burası olabilir mi? Sola doğru devam et ve bahçeye gir. Katherina ile konuş. Sağa doğru ilerle ve kapıdan içeri gir. Katherina'nın kocası Robert'le konuş. O üzgün ve pek konuşmak istemiyor. Dışarı çık ve sola dön. Kapıya yaklaş. Bir papağan göreceksin. Soldaki sembolü incele. Kapıdan içeri gir. Şöminenin yanında, sağda 2. bir işaret daha var. Onu da incele. Masanın üzerindeki yemek kitabını aç. Kitabın arasına sıkıştırılmış notu oku. "7 Güvercin" yemeği için gereken malzemeler kitapta yazılı. Dışarı çık. Bahçeden çık. bahçeden çık ve sola doğru ilerle. Atın sol ve sağ tarafındaki bitkilerden topla. Sağ tarafa doğru geri dön. Tekrar sağa doğru ilerle. Karşında bir sürü çiçek türü var. Hepsinden topla. Sağa doğru devam et. "Raver Lane" tabelasının olduğu yere geri dön. Oraya gelirken solda eğreltiotu var. Geldiğin yolun hemen sağındaki patikadan yukarı doğru ilerle ve bir mantar al. Tekrar "Raver Lane" tabelasının olduğu yere dön. Demiryolu ve devrilmiş elmaların olduğu yerde köprünün hemen sol tarafında yabani sarımsak topla. Hemen yanı başındaki küçük ağaçtan fındık topla. Eve geri dön ve tekrar mutfağa gir. Katherina, içerde. Masaya yaklaş. Frenk soğanı, mantar ve sarımsağı bıçakla doğra. Fındıkları havanda ez. Şimdi ocaktaki kaynayan tencereye yaklaş ve tek tek topladığın malzemeleri tencereye atmayı dene. Katherina, bazen "Güzel!" diyecek bazen de "Hayır, bu olmaz..." Bazı malzemeleri fazladan topladık ama zararı yok. Bu arada yerdeki sepette de bir şeyler var. Al bakalım... Kozalak mı? Yemek için mi? İlerde oyunun sonlarına doğru bir kozalağa ihtiyacın olacağını aklının bir köşesine yaz. Şimdi malzemeleri dene... 4-5 doğru malzemeden sonra, Katherina, sana biraz melisa bitkisine de ihtiyacın olduğunu söyleyecek. Merdivenlerden yukarı çık. Resimleri incele. Bir tavşan... Tavşan ve kargalar... Bu sana birşey anımsattı mı? Duvardaki Katherina ve Robert'in de resimlerine bak. Penceredeki son sembole tıkla. Pencere kenarındaki çiçek resmini incele. Bu, melisa bitkisi. Artık onun nasıl bir şeye benzediğini biliyorsun. Onu nerde gördüğünü hatırladın. "Hedge", yani çitlerin orda. Tabii o zaman bu bitki aktif değildi. Şimdi çitlerin oradan bir parça da melisa topla. (Tam ortada!) Mutfağa geri dön ve melisa bitkisini de tencereye at. Afiyet olsun...

Yemekten sonra Katherina'nın uyuyakaldığını görüyorsun. Robert'in yanına git ve onunla konuş. Masanın üzerindeki mikroskoba göz at. Sağ ve sol vanaları birer kez çevir ve kan lekelerini gör. Masanın üzerindeki parşömenleri incele. "Carrion Ormanı Haritası"nı al. Bu harita, değirmen taşlarının yerini ve numarasını gösteriyor. Arkandaki sağlam meşe sopalarını al. Carrion Ormanı'na git. Patikadan yukarı tırman ve sırasıyla her değirmen taşının haritadaki konumlarına git.

1. Değirmen Taşı: Bu değirmen taşı, kırık. Sopaları yok. Yanınızda getirdiğiniz sopaları bu değirmen taşının alt deliğine takın. Sembolünü alttaki listeye göre düzenleyip "Kış Sembolü" yapın. Tepesindeki delikten baktığınızda diğer değirmen taşını görmelisiniz. Sağa dönün...

2. Değirmen Taşı: Sembolünü "Bahar Sembolü" yapın. Üstteki delikten bakınca ağaç gövdeleri görmelisiniz. Sağa dönün ve oradan da sağ alt yönüne dönün...

3. Değirmen Taşı: Sembolünü "Yaz Sembolü" yapı. Üstteki delikten bakınca yoğun ağaçlıklar görmelisiniz.

İlk değirmen taşına geri dönün ve delikten bakın. Northfield Kilisesi'nin kulesini göreceksiniz.. "Carrion Ormanı Haritası"na şimdi kilise de eklendi.

Değirmen Taşı Sembolleri

Kış Sembolü Bahar Sembolü Yaz Sembolü Sonbahar (Kırık) Nortfield Kilisesi
Kış Sembolü Bahar Sembolü Yaz Sembolü Sonbahar (Kırık) Nortfield Kilisesi

Şimdi Northfield Kilisesi'ne gidebilirsiniz. "Raven Lane" tabelasının olduğu yere dönün ve ekranı sağındaki yola sapın. Mezarlığa doğru ilerleyin. Mezarlıkları tek tek inceleyin. Birinin üzerindeki demirden yapılmış n harfini alın. Kiliseye ilerleyin ve kapının çevresindeki o harfini ve Tomas Ager'in Günlüğü'nü alın. Günlüğü okuyun ve diğer sayfaları görebilmek için "Tomas Ager's Journal" yazan başlığa tıklayın. Açılan sayfada soldaki yazıyı büyüteçle okuyun ve Tomas Ager'in bir adamı öldürdüğünü, "onun ellerini aldığını ve bir taşın altına gömdüğünü" öğrenin.

the last crown, harf ipucu 1

Şimdi sağa dönün. Tekrar sağa doğru 2 kez ilerleyin. Kilisenin kapısına yaklaşın. Kapının yanındaki mezar taşının hemen yanıbaşındaki t harfini alın.

the last crown, harf ipucu 2

Kapının yanından geri dönün ve sağa doğru ilerlemeye devam edin. Tekrar sağa doğru ilerleyin. Yanıbaşınızdaki mezar taşına göz atın. Mezartaşındaki 6 harfin kayıp olduğunu görün. Biz, şimdiye kadar 3 tane bulduk. Geriye 3 tane daha eksik harf kaldı. Bulduklarınızı mezar taşına yerleştirin ve diğerlerini aramaya devam edin. İlerleyin. Duvarın köşesindeki m harfini alın.

the last crown, harf ipucu 3

Sağa doğru ilerlemeye devam edin. "North Yard" yazan levhayı görün.

Buraya daha sonra tekrar geleceğiz. Sağa doğru ilerleyin. Kilisenin demir kapısına geldik. Yeri inceleyin ve e harfini alın.

the last crown, harf ipucu 4

Son bir harf daha kaldı. Sağa doğru devam edin. Avluda "William Ager"in mezar taşını ve 3 taç işaretini görün. Mr. Apple ile konuşun. Kovanın içindeki çene kemiğini kaldırıp h harfini alın. Bulduğumuz diğer harfleri de harflerinin bazıları eksik olan mezar taşına yerleştirin. Mezartaşının Tom Henry Oliver'e ait olduğunu öğrenin.

Tom Henry Oliver'in mezartaşı

Mr. Apple'nin yanına gidin ve onunla tekrar konuşun.

Kilisenin demir kapısının olduğu yere gelin. Kapıyı açın. Duvardaki pano ilanlarını okuyun. İç kapıyı açın ve kiliseye girin. Dijital fotoğraf makinenizi masanın üstüne yerleştirin. Duvardaki levhaya ve kitaplığa göz atın. Kitabın birinde "Black Death" hakkında bilgi alın. Kilisede ekranın soluna doğru ilerleyin. Duvardaki bir tablo üzerinde P.A. (paranormal araştırma) yapın. Aynı işlemi kilise penceresi için yapın. Şu an için resim çekemiyoruz. Dijital fotoğraf makinemiz, masanın üzerinde.

Sola doğru ilerleyin. Koridordaki kürsüler üstünde yine P.A. yapın. Gece görüş kamerasında, kilisenin içinde yürüyen ve size bakıp geçen kişiyi gördünüz mü? Ayrıca analog ses kayıt cihazınız, yeni bir ses kaydetti. Envanterinizden bu yeni kaydı dinleyin. Sağa dönün. Demir parmaklıklar var. İçerde Nicholas Gurney'in mezarı var. Parmaklıkların üzerindeki armayı inceleyin. Armanın yerini aklınız kaydedin. Sağ-alt tarafta bir şifrenin bulunduğu "records" bölümünü inceleyin ve bu alan üzerinde P.A. yapın. Tomas Ager'in ismini göreceksiniz. Ses kayıt cihazınız yeni bir kayıt yapacak, onu dinleyin. Ses, "Benim ellerimi aldı!" diyor... Şimdi kapıdan içeri girin. Gurney'in büstünü görün. Duvardaki 8 yanyana duran tabloları inceleyin. İlk çerçevedeki 2 kilise ve altındaki karga resimlerini inceleyin. Duvarın solundaki taş levhayı inceleyin. 2 kadını ve başka bir armayı görün. İncelemeyi bıraktığınızda masaya koyduğunuz fotoğraf makinesinin otomatik olarak paranormal bir resim yakaladığı sinyalini duyun. Makineyi koyduğunuz yere gidin ve makineyi inceleyin ve yeni bir paranormal resim yakaladığınızı görün. (Makineyi ne olur ne olmaz diyerek masadan daha almayın.) Tekrar büstün yanına geri dönün. Büstü inceleyin ve ellerinin kırık ve eksik olduğunu görün ve bunu aklınızın bir köşesine not edin. Şimdi de duvarın sağındaki taş levha üzerinde P.A. yapın. Heykelin üzerindeki uçuşan küreleri gözlemleyin. Ekranın soluna doğru ilerleyin. Şimdi büstün altında bir kontrol paneli gibi bir yer olduğunu göreceğiz. Soldaki kürsülerinden birindeki son 3. armayı inceleyin ve bu yeri de aklınızda tutun.

Pederle konuşun. Dijital fotoğraf makinenizi koyduğunuz yere gidin ve onu alın. Otomatik olarak yakaladığı paranormal görüntüye bakın. Kapıdan çıkın. Tekrar duvardaki panoya bakın ve pederin bilmesi gereken günün Thursday (Perşembe) olduğunu ilanlardan birinden öğrenin. Tekrar pederin yanına gelin. Arkasındaki tablo üzerinde P.A. yapın. Gece görüşü ile araştırma yaparken gözlerine odaklanın. Sağdaki 3 taç sembolünü inceleyin. Pedere ihtiyacı olduğu günü ona söyleyin. O size teşekkür edecek ve bütün sorularınıza yanıt verecek. (Konu içinde konu anlatacak. Hayli uzun sürebilir bu konuşma...)

Kiliseden çıkın. Nigel, artık dönüş vaktinin geldiğini söyleyecek. Mezarlıktan ayrılın ve "Ravens Lave" tabelasına geri dönün. (Not defteriniz güncellendi.) Oradan da geldiğiniz yoldan şehre dönün ve müzeye gidin. (Artık kasabanın her yerini adınız gibi ezberlediniz, öyle değil mi? İsterseniz kulübenize gidip çektiğiniz fotoğraf ve ses kayıtlarını masanıza yerleştirebilir ve böylece envanterinizdeki fazlalıklardan kurtulmuş olursunuz.)

Müzeye girin. Gişenin önündeki müze haritalarından birini alın ve Profesör Oogle ile konuşun. Masanın üzerinde "Fotoğraf çekmek yasak" uyarısı var. Demek ki paranormal aktivite araştırması için fotoğraf makinemizi kullanamayacağız. (Zaten güvenlik kameraları müzenin her yerinde bizi izliyor olacak ve fotoğraf çekmek istesek anında bir uyarı gelecek.) Şimdi sağdaki kapıdan içeri girin.

müze haritası, museum map

Burası C-3 bölümü. Soldaki dönen ve üzerinde 3 Anglo-Sakson Kralı olan heykeli inceleyin. Aldwulf ve onun iki oğlu olan Ganwulf ve Pendraed hakkında bilgi alın. Üç kral da ellerin de birer taç tutuyorlar. (Bu size birşey anımsattı mı?) Sola dönün ve iskeletin olduğu yere gidin. İskeletin üzerinde P.A. yapın ve analog ses kayıt cihazınızın kaydettiği sesi dinleyin. Sağ-üstte iskelet hakkında bilgi veren panele göz atın. Şehrin farklı yerlerinde bulunmuş olan ve cinayetle ilgisi olan bir "orak", bir "şapka" ve "kitap"ı aklınıza not edin. (Geceleri gördüğümüz kabuslarla bir ilgisi bulunabilir mi?) Hemen altındaki paneli de okuyun. 1924'te bulunan bu iskeletin kime ait olduğunu bilinmiyor. Envanterinize "Cinayet İhbar Hattı"nın telefon numarası eklendi. Göz atın. (Bu numarayı oyunun sonlarına doğru arayacağız.) En sağda cinayet delilleri olan "şapka", "orak" ve "kitap"a göz atın. Kitabı uzaktan okuyun. Ager Evi ve Northfield Kilisesi hakkında bilgi edinin.

Sola doğru ilerleyin. Köşedeki panelden "Saxton Mağaraları" hakkında bilgi edinin. Hemen altındaki "Emily Travel's" hakkında bilgileri okuyun. Onun 1940'lı yıllarda burada kayboluşu ve bu mağaralarda öldüğünün düşünüldüğü hakkında bilgi edinin. (Mağarada konuştuğumuz hayalet olabilir mi?) Sağda Emily'nin gözlüğüne göz atın ve gözlüğün altındaki karttan onunla ilgili bilgileri okuyun. En sağda Saxon yapıları hakkında bilgi edinin. Hemen altında Edwardo De Molina'nın gizemli ölümü hakkında yazılanları okuyun. Alttaki bina şemalarını inceleyin. Sağda dev bir Saxon şehir haritası var. İnceleyin. Haritanın ortasındaki deliği yakından inceleyin. Burada güvenlik kamerası yok. Gizlice haritanın bir resmini çekin. Haritanın yanındaki bilgi panelinden Anglo-Sakson'lara ait kayıp bir hazinenin varlığı hakkında bilgi edinin. (Yazının hem üstünü hem de altını okuyun.)

Şimdi sola doğru ilerleyin. Yanınızdaki duvarda bir kadın portresi var. Onun gözlerini yakından inceleyin. (Aynı tablo, bu oyunu hazırlayan Jonathan Boakes'in "Dark Fall: Lost Souls" adlı diğer oyununda da vardı ve bu kadının baktığı yerde illa bir ipucu çıkıyordu.) Solda kitapların bulunduğu alana ilerleyin. "Olden Families of Anglia" kitabını okuyun. Hımmm... Mezarlıkta rastladığımız Bay Apple'nin kökeni oldukça eskiye dayanıyor... Birinin elinde orak olan 4 kişilik bir resme dikkatli bakın. Ager Kardeşler... (Bu yüzler, her gece kabuslarınıza daha da fazla girecek!) Sonraki sayfada, sağda üzerinde "üç taç" bulunan sembolü yakından inceleyin. Ager ailesi hakkında daha fazla bilgi alın. Kitabı okuduktan sonra, sağda Çeltik Köşesi'nde gördüğümüz ve üzerinde semboller olan kitabın aynısı var.

Kütüphanenin solunda bir "Trilobit" fosili var. Onu inceleyin. Sola doğru devam edin. Kelebek koleksiyonlarının, bir teleskopun ve bir maskenin olduğu bir yere geldik. İyk! Yakınımızdan bir hayalet geçecek...! Teleskopu inceleyin ve hakkında bilgi edinin. Sağdaki kapıyı kontrol edin. (Bu kapı, ilerde oyunda aktif olacak.) Teleskopun solunda bulunan ve bir Sakson savaşçısına (dönen 3 kral heykelindeki Ganwulf'a) ait olan maskeyi (oyunun başlangıcında gördüğümüz demir kaskı) kontrol edin ve hakkında bilgi alın. Yandaki "el" işaretine tıklayarak Northfield Kilisesi'ne ait videoyu izleyin. Sola doğru ilerleyin. Sinema odasında Saxton şehri ile ilgili filmi izleyin. Odadan çıkın. Kapının üzerindeki güvenlik kamerasını inceleyin. (İlerde bu köşe oyunda bize lazım olacak.) Sola doğru ilerleyin. İntihar eden birine ait olan kemendi inceleyin. Sağdaki düğmeye basıp bu kementle intihar eden "Edwardo De Molina" hakkındaki bilgileri dinleyin. Kemendin üzerinde ses kayıt cihazını kullanarak kayıt yapın ve o kaydı ve Edward'ın kendini asarken çıkardığı o sesleri dinleyin. (Acaba kiraladığınız yazlık kulübe, Edward'ın intihar ettiği yer olabilir mi?)

Sağ köşedeki üzerinde "Piano Time" adlı bir plak hakkında bilgi edinin. (Bu plak oyunun ilerleyen bölümlerinde tekrar karşınıza çıkabilir.)

Sağa doğru ilerleyin. Bir asansör var. Asansörün düğmesine basın ve içeri girin. 2. katın düğmesine basın. Burası 2. kat. Sağa doğru ilerleyin. Üstte bulunan 3 armayı inceleyin. (Kilisedeki gördüğümüz üç armayla yakından bir ilgisi olabilir mi?) Koridorun sonuna kadar ilerleyin ve kargalar ağacına tablosuna yakından bakın. (Bu resmi başka nerelerde görmüştünüz? Yaşadığınız kulübede ve Karsweller'in evinde.) Resim üzerinde analog ses kayıt cihazını kullanın ve kayıttaki karga seslerini dinleyin. Sağdaki panelden "el" işaretine basarak kargalarla ilgi filmi izleyin. Soldaki Nefertiti büstünü ve büstün üzerindeki sembolü inceleyin. Asansöre dönün ve bu kez zemin kat için 0 düğmesine basın. Tam zemin katı gezecekken müzenin 10 dakika sonra kapanacağı hakkındaki zili duyacaksınız. Asansöre binip tekrar 1. kata dönün ve müzeden çıkın.

Nanny Noah, bizi bu akşam çaya davet etmişti. Onun evi, müzenin az gerisinde. Kapısına geldiğiniz zaman zaten köpeğinin sesini duyacaksınız. İçeri girin. Nanny mutfakta. Onunla konuşun ve beraber çay için. (Çaylarınızı içerken odadaki resimleri otomatik olarak izleyeceksiniz.) Nanny'le konuşmaya devam edin. O, size bir "hayalet çekici" verecek. Bu çekiçle kötü amaçlı ruhlardan ya da hayaletlerden korunabileceğinizi aklınıza yazın. Konuşma sonunda en alttaki seçeneğe tıklayarak kilisede pederin verdiği bildiriyi Nanny'e verin.

Nanny, daha sonra el falımıza bakacak ve sana geleceğin hakkında bazı şeyler söyleyecek. Onunla konuşmanız bitince gece olmuş olacak. Ay, Saxon şehri üzerinde yükseliyor... Muhteşem!!! Otomatikman kulübenize döneceksiniz. Yatak odasına gidin ve çektiğiniz fotoğraf ve ses kayıtlarını masaya bırakın. Yatağınıza tıklayın. Yorganın altında bir makas bulacaksınız. (Acaba biri sizi olayları araştırmamanız için korkutmak mı istiyor? ) Makası oradan alın ve yatağınıza uzanın.

Bu gece saat üçte uyanacaksınız tekrar ve not defterinizde yapmanız gereken işler listesine yenileri eklenecek. Aşağı inin. Banyo kapısından tıkırtılar geliyor. Kapının yanına gidin. Biri kapıyı sallıyor... (Not: Bu geceki bölümü gece gece tek başınıza oynamayın. Çünkü oyunun en ürkütücü bölümlerinden birisi!!!) Kapının anahtar deliğinden içeri bakın ve bir gölgenin geçişini görün. Kapıyı açın ve içeri girin. İyk! Duvardaki o gölge de kimin!!! Işığı yakın. Oh... Sadece cansız mankenmiş... Lavabonun içindeki saçları gördünüz mü? Birisi burada tıraş mı olmuş? Lavaboya tıklayın... İykkkk!!! Işıklar söndü! Karanlıkta kulağınızın dibinde o sesleri çıkaran şey de ne! Boşa oynamayın bu oyunu gece gece demedim öyle değil mi :) Işıklar geri geldiğinde o saçların hepsi gitmiş olacak. Aynanın üzerinde bir resim çekin. Koridorun sonuna gidin ve eskiden kapı olan alanda P.A. (cihazlarınızla paranormal araştırma) yapın. Kaydettiğiniz yeni sesi dinleyin. Birisi "Christina" diyor... ( Christina da kim?) Salona dönün. Sağdaki koltuğun üzerinde de P.A. yapın. Çektiğiniz fotoğrafta koltuğun üzerinde oturan kadın silüetini gördünüz mü?

Yazlık kulübenizden çıkın. Kapının yanındaki boruya sıkıştırılmış mektubu okuyun. İstasyon şefinden bu gece istasyondaki bazı paranormal olayları incelemeniz için bir davet mektubu... Saxton İstasyonuna gidin. (trenyoluna değil, size kargo gelen yere. Antikacı dükkanının hemen ilerisinde...) İçeri girin ve duvardaki resimleri gece görüş kameranızla tekrar inceleyin. Tren garında bekleyen hayalet yolcuları görün. (Tren kazasında ölenler olabilir mi?) Gece görüş kamerasından çıkıp bu kez resim çekin. İlk geldiğinizde gördüğünüz fotoğrafta şimdi bazı hayaletler de görünüyor. Analog ses kaydedicisini kullanın ve bu yeni kaydettiğiniz sesi (tren sesini) dinleyin.

The Bear'a gidin. Hatırlayın, Bob Tawny ile bu gece burada buluşmak üzere sözleşmiştiniz. Onunla konuşun. Bob, sana "The Legend of Grindle and Ganwulf" adlı bir kitap verecek. (Ganwulf, müzede gördüğümüz üç dönen heykelden birinin adıydı.) Kitabı oku. Kitabın sonunda bu kitabın ona biricik aşkı Nanny Noah tarafından hediye edildiğini gösteren yazıyı oku.

The Bear'dan ayrıl. Şimdi gündüz gittiğimiz kulübeye bu gece tekrar gitmemiz gerekiyor. Demiryolunun sonundaki kiliseye doğru yola çık. Yol boyunca diğerleriyle konuştuğun şeyler hakkında birçok şeyi hatırlayıp parçaları bir araya getirmeye başlayacaksın. Tren garından geçince kötü ruhlarla karşılaşacaksın ve sana engel olmaya ve zarar vermeye çalışacaklar. Onların üstünde Nanny Noah'ın verdiği "hayalet çekici"ni kullanıp onları dağıtmalısın... (Hayaletler üzerine geldiklerinde her hayaletin üstünde bu çekici kullan.) Az sonra o siyah duman kaybolacak. (Hemen sevinme!) İlerlemeye devam et.

Mezarlığa girmeden önce, etraf çok karanlık olacağı için gece görüşü kameranı kullanarak ilerlemelisin. Sağa dön. Kiliseye doğru git ve yine demir içeri gir. Bay Apple'nin masanın üzerine senin için bıraktığı kitabı ve mektubu oku. Sola doğru ilerle. Siyah duman, buradan öteye geçmene engel oluyor... Önce kötü ruhları defetmelisin.

Last Crown Book 1, kitap

Kitapta siyah dumandan korunman için 5 elemente ihtiyaç duyduğun yazıyordu. Kiliseden dışarı çıkıp o bitkileri topla. Bitkilerin yerleri şöyle:

5 Element a 5 Element b 5 Element c 5 Element d 5 Element e

Şimdi resimdeki demir sürgülü ve kapalı olan kapının yanına git ve o bitkileri alttaki resimde görüldüğü gibi kapıya sırala:

Kilise Kapısı, gece

Artık siyah duman, seni tamamen rahat bırakacak. Şimdi kilisede dolaşmak serbest... Ama önce kilisenin kapalı olan bir kapısı daha var. O kapıyı bul. Soluna bak. Yerdeki heykelin kırık parçası olan "eli"ni yerden al. Açık olan kapıdan tekrar kiliseye gir. Nicholas Gurney'in üzerinde heykeli bulunan mezarına tekrar git. Heykeli incele. Heykelin üzerindeki taş levha üzerinde tekrar P.A. yap. Heykelin üstünde bir ışık oluşacak. Tekrar "O, benim ellerimi aldı. Onlar benim armalarımı aldı." sözünü duyacaksın. Şimdi bulduğun parçayı heykelin üstüne yerleştir. Sıra armalarda. Geçen gelişimizde 3 arma görmüştük. Onların resmini çek ve heykelin önündeki panele bu resimleri yerleştir. (Biri kapının dışında, biri iki kadın olan bir taş tablette, biri de arkadaki sıralardan birinde.)

mezar, taş tablet, panel

Şimdi büstün üzerinde gece görüş kameranı tekrar kullan ve Nicholas Gurney'in sözlerini dinle. (Benzin, saç ve kargalar ağacı?!) Nicholas'ın ruhu artık özgür... Otomatik olarak şehre geri döneceksin. Not defterinde yapman gereken işler listesi güncellendi...

Şimdi müze yolundan Nanny Noah'ın evinin kapısına git. Kapının yanındaki küreği al. Şimdi geriye dön. Işık gelen pencereyi kürek yardımıyla aç. Pencereden içeri gir. Unutma, burası bodrum... Sağdaki raflardan (üzerinde 40A yazan) elektrik sigortası al. Sola doğru ilerle. Tuvaletin kapısından içeri gir. Yerdeki çöp kutusunu kontrol et ve çöp kutusunun içindeki eski gazeteyi oku. Gazetede daha dün konuştuğun ve birlikte yemek yediğin Bay ve Bayan Karswell'in ( Katherina ve Robert'in) 20 yıl önce yangında öldüklerini ve Agers Evi'nin açık artırmada satıldığını öğren. (Peki senin konuştuğun o insanlar kimdi? Hayalet mi!!!) Ekranın alt tarafındaki aynada P.A. yap ve orada bir hayalet varsa onunla iletişim kurmaya çalış. Kapıda küçük bir kız çocuğunun hayaletini göreceksin. Onunla iletişim kurmaya devam et. Çektiğin fotoğrafa göz at ve yeni kaydettiğin sesi dinle.

Tuvaletten çık. Ekranın üst kısmındaki asansöre doğru ilerle. Asansörün içinde hayalet kızı göreceksin. Asansör, şu anda kullanılabilir halde değil... Sola dön ve ekranın alt kısmına doğru ilerle. Sola dön. Burası gözetim odası. Kendi kendine çalışan fotokopi makinesinden çıkan kağıttaki resme bak. Sağdaki odaya gir. Monitörlerle dolu duvara bak. Alttaki monitörden müzenin içini izleyebilirsin. Farklı bir yeri izlemek için monitörün yanındaki düğmelere bas. Soldan 4. düğmeye bas. Bir hayalet göreceksin. Tekrar bak. Yazarkasanın yanındaki bir nota odaklanacak: 4-5-8-1. Bu şifreyi unutma. Sağındaki elektrik güç kutusunu kontrol et. Şimdi az önceki şifreyi bu kutunun girişinde gir, yani 4581. Güç kutusu açılacak. Eski sigortayı üzerine tıklayarak çıkar ve envanterindeki yeni sigortayı tak. Şimdi tüm ışıklar yandı ve asansör, çalışabilir durumda.

Asansöre geri dön ve 1. kata çık. (Artık rahatça fotoğraf çekebilirsin.) Sağa dön ve intihar için kullanılan kementin resmini çek. Sola doğru ilerle. Kaskın (demir maskenin) ve sağdaki Tribolit fosilinin resimlerini çek. İskeletin bulunduğu odaya gel ve üzerinde P.A. yap. İki kez sağa doğru ilerle ve dönen üç kral heykelinin resmini çek. Şimdi tablonun üzerindeki duvarı incele. Bir hava deliği var. Bir gürültü geldi. Orada kimsenin olup olmadığını sor. Lucy'le karşılaşacaksın. Onunla konuş. Kelebek odasında Lucy'nin yanına gel ve konuşmaya devam et. EMF Metreyi Lucy'e ver. O senin için ölçümler yapacak.

Teleskopun solundaki odaya gir. (Eskiden bu oda, kilitliydi hatırla.) Yerdeki tabloları incele. Bu Net Hut planı, Frederick Ager tarafından yapılmış. (Yine mi Ager'ler!!!) Soldaki çekmeceleri yana doğru kaydır. Bir geçit açılacak. Sağa dön. Bir çocuk ağlaması duyacaksın. Işık giren gözetleme delikleri var. Deliklerden bak. Odadan çık ve bu kez sol tarafa dön. Burdaki deliklere de göz at. Tablonun önünden geçen hayaleti fark ettin mi? Yerdeki kutuyu incele ve aç. Resim ve gazete küpürüne göz at. (Melodi sesini duymalısın...) Nigel, bir ses duyup irkildi... Sağa dön ve geldiğin yerden çık. Bir cep telefonu melodisi duyacaksın. Sağdaki odaya geri dön ve çift gözetleme deliğinden tekrar bak. Lucy, telefonda gizlice biriyle konuşuyor!!! Lucy'nin yanına dön ve onunla konuş.

Asansöre geri dön ve bu kez 2. katın düğmesine bas. Ama tam çıkarken asansör duracak. ve 1. kata geri ineceksin. Anlaşılan hayalet, hala seninle konuşmak istiyor. Asansörün 0 düğmesine basıp bodrum katına geri dön. Tuvalete tekrar git ve gece görüşü kamerası yardımıyla hayaletle ile tekrar konuş ve adının Verity olduğunu öğren. Ondan çirkin adam William hakkında bilgi al. O, seni William hakkında uyardı ve onun tehlikeli olduğunu, buraya senin için gelmekte olduğunu ve senin tehlikede olduğunu söyledi. Biri kapıyı çalıyor... Burayı hemen terk etmelisin... Tuvaletten çık. Asansöre bin ve 2. kata çık. Koridorun sonuna kadar git. Kargalar ağacı tablosunun yanına git. (Bu tablo, Nicholas Gurney tarafından yapılmış...) Tablonun bir resmini çek. Tablo üzerinde gece görüş kameranı kullan. O sırada Lucy yanına gelip seni korkutacak... Resmi incelemeye devam et. Ağacın üstünde bir sembol ortaya çıkacak. Gece görüş kamerasında bakıyor haldeyken bir resim de şimdi çek. Asansörle aşağı in. Girdiğin pencerenin yanında Lucy ile şimdilik vedalaş. Otomatikman yazlık kulübene döneceksin.

Bir ses duyacaksın... Mutfağa git ve Eduardo De Molina'nın günlüğünü tekrar oku. Günlüğün sayfalarının değiştiğini fark edeceksin. Kargalar resmi var... 1952'nin 3, 11 ve 18. Nisan aylarında Dr. Black'ın (hani sahilde resim yaparken gördüğümüz) Christina'yı muayene ettiğini öğren. Mutfaktan çık... Kapı çalıyor... Kapıyı aç. Gelen, Lucy. İçeri girin. Lucy ile tekrar konuş ve onunla bu evin içindeki farklı atmosferden ve paranormal aktivitelerden bahsedin. O, sana (önceden de müzede okuduğun gibi) bu evde bir intihar yaşandığından bahsedecek. Masanın üzerindeki bilgisayarına tıkla. Ondan masadaki bilgisayarın kameralarını evin içine yerleştirmesi için yardım iste. Monitörü incele ve şifre giriş yerine tıkla. Nigel, şifre olarak şirketinde kullandığı e-posta adresini girecek.

Şimdi, bütün kameralara netlik ayarı yapmak gerekiyor. Ayarlamamız gereken dört kamera ve ekranda da dört kamera alanı var. Sırasıyla onlara tıkla. Her kamera ayarında önce sağa, sola, aşağı, yukarı diyerek Lucy'e talimat vereceksin. Solda dokuz kutusu olan bir kare var. Işık yanan yer, kameranın şu anki konumu. Tek tek sırasıyla bütün konumları dene. Doğru konuma geldiğinde aynı ayarı netlik ince ayarı için de yap. Her kareyi aşağıdaki gibi sıralarsak;

123
456
789

1. kameranın yön ayarını 9, netlik ayarını 4, 2. kameranın yön ayarını 6 ve netlik ayarını 1, 3. kameranın yön ayarını 8 ve netlik ayarını 4, son olarak da 4. kameranın yön ayarını 2 ve netlik ayarını 9 olarak ayarla. Şimdi ekranda kulübedeki 4 farklı alanı da aynı anda izleyebiliyorsun. Her kameranın sağındaki göstergede o alanda paranormal aktivite varsa gösterge yüksek bir seviyeye çıkar ve hemen o kameraya bakman gerekir. Bir kameradan çıkıp ana kamera ekranına dönmen için sağ-üstteki çarpıya basabilirsin. 1. kamera banyoyu, 2. kamera yatak odanı, 3. kamera koridor ve mutfağı, 4. kamera ise balkonu gösterir.

Koridorda paranormal aktivite seviyesi yükselince 3. kamerayı tıkla. Gördüğün bütün uçuşan saydam küreleri tespit edip imleç ile işaretlemelisin. (Toplam 5 saydam küre) 5. küreyi de işaretleyince duvarda sırtı sana dönük bir erkek silüeti göreceksin. (Ya da devrilmiş bir tekerlekli sandalye)

Banyoda bir ağlama sesi ve küvetin içinde bir kadın silüeti göreceksin.

yatak odası, paranormal aktivite

Yatak odasında pek fark görünmemektedir. Ama yinede burada farklar var. Biz, bu odada paranormal aktivite tespit ettiğimizde aşağıdaki resimdeki farkları bulup üzerine tıklıyoruz: (Toplam 6 fark... Fark bulmayı başlatmak için ekranın sağ üst köşesindeki yatak odasının küçük görüntüsüne tıklayacağız.) 6 farkı da bulunca ekranda yatağın üstünde oturan bir silüet göreceğiz... (Ya da devrilmiş bir tekerlekli sandalye)

Balkondaki aktiviteler, ancak yatak odasındaki farklar bulununca ve koridordaki küreler tespit edilince görülebilir. Burada paranormal aktivite göstergesi en üst düzeye çıktığında Lucy ile konuşun. O, EMF Metre ile balkonda ölçüm yapacak. Orada atmosferin güçlü bir şekilde farklılaştığını fark edeceksiniz. Oradaki ruhla iletişim kurmak için ona sorular sormayı deneyin... "Kendini göster!" dediğinizde, tavandaki kirişlerin üzerinde küreler göreceksin. Daha sonra Lucy, evine gidecek ve EMF metreni sana geri verecek. İçeri gir. Yatak odasına git ve yeni materyalleri masana yerleştir. Cihazları ise pencerenin pervazına yerleştir. Yatağına tekrar dön ve uyumaya devam et... Yine karabasan göreceksin... (Duvardaki tabloda gördüğün resim sana tanıdık geldi mi?)

3. Gün

Ertesi sabah Nigel uyanır ve not defterine yapılacak yeni işler eklenir. Pencereden paranormal aktivite ekipmanlarını al. EMF metre ve ses kayıt cihazının kayıp olduğunu fark edeceksin. Dijital fotoğraf makinesinin gece sen uyurken çektiği resme göz at... Salona in. Kapının altından atılan gazete ve 2. imzasız mektubu oku. Banyoya gir. EMF Metrenin küvette ne işi var? Onu al. Mutfağa git. Ses kayıt cihazın da soldaki çekmecelerden birinde. Onu da al. Yazlık kulübenden çık. Sola dön ve Nanny Noah ile konuş. O, Lucy'i sahil yolunda gördüğünü söyleyecek. Sahile in ve sazlıkların oradaki "Martello Kulesi"ne git. Lucy, gizlice gazeteciyle konuşuyor. Kuleye tıklayıp gizlice onları dinle.

Limana geri dön. Merdivenlerden yukarı çık. Nanny Noah, ördeklere yiyecek veriyor. Onunla tekrar konuş. Deniz feneri lokantasına git ve birşeyler atıştır. Her zamanki gibi envanterine yine bir yiyecek eklenecek. (İstersen git bununla domuzu besle...)

Çeltik köşesine git. Rhys Branwen ile konuş. Oh, Mr. Tibbs (kedi), kaçmış... Kitaplıktaki sembollerle ilgili kitabı aç ve müzede çektiğin üzerinde sembol bulunan resmi o sayfanın üzerine yerleştir. Sembolün bir şehir ya da bir kasabayı temsil ettiğini öğren. "Saxon Snapper's" fotoğraf yarışması için resimlerin atıldığı kutuya git. "Kargalar Ağacı", müzede çektiğin "maske" (kask), "Tribolit fosili" fotoğraflarını kutuya at. (Müzede resim çekmek yasak ve sen tutup bu resimlerle yarışmaya katılıyorsun. Bakalım ne olacak :) ) Dükkandan çık. Sola doğru dümdüz devam et. Deniz fenerini geç... İşte bir sürü mor Pasque çiçeği açmış... Onların resmini çek. (Yarışma için değil...)

Limana, Nanny Noah'ın yanına geri dön ve onunla tekrar konuş. Ona nesnelerle ilgili soru sorma seçeneğini seçip az önce çektiğin resmi göster. O, yarınki Mayıs Günü kutlamaları için seni bir testten geçirecek. İpucu #1'i aldın... Konuşmayı sona erdirip ipucunu oku... Acaba, bu bilmecenin cevabı bir tren istasyonu olabilir mi?

İstasyona gidin. Masanın üzerindeki yerel Saxon haritasını alın. İstasyon şefiyle konuşun. Kapının sağındaki tablonun kenarına sıkıştırılmış ipucu #2'yi alın ve okuyun. "Flutter-By's"? "Butterfly's"sı çağrıştırmıyor mu? Harfler yer değiştirmiş... Butterfly's, yani kelebekler... Nerde görmüştük onları, müze de mi?

Müzeye gidin ve Profesör Oogle ile konuşun. Ondan Carrion Ormanı'nın alt tarafındaki bir maden ocağı hakkında bilgi alın. (Hani o ormandan mantar toplamıştık...) Sonra kelebek koleksiyonunun bulunduğu masanın yanına gelin. Kelebeklere yakından bakın ve masanın kenarındaki ipucu #'3'ü ve tel levhayı alın. EMF cihazınız, paranormal bir aktivite algılayacak... Teleskopun üzerine gidin ve ölçüm yapın. Duvardaki kamerayı inceleyin. Teleskopa dönüp kameranın altındayken ayakta teleskopun bir resmini çekin. Şimdi kamerayı tekrar inceleyin. Teli kullanarak güvenlik kamerasını sabitleyin ve çektiğiniz resmi buraya yerleştirin. Artık güvenlik kameraları odayı değil çektiğiniz fotoğrafı görecek... Teleskopu alın ve inceleyin. Bozuk olduğunu görün. En iyisi bunu Bob'a tamir ettirmek.

Müzeden çıkın ve sahil yolundan Bob'un demir atölyesine gidin. Onunla konuşup teleskopu tamir etmesini rica edin (İlk seçenek) ve dükkandan çıkın. Bu arada ipucu #3'ü okuyun. Deniz Feneri mi?

Sola dönün. Çeltik Köşesi'ni geçip deniz fenerinin yanına gelin ve Lucy ile konuşun. O, size bir "walkie talkie" verecek. Sağdaki fıçıyı inceleyin ve taşın altındaki ipucu #4'ü alın ve okuyun. "Sssssss"? Bu bir yılan tıslaması mı? Nerde yılan görmüştük, Çeltik Köşesi'nde olabilir mi?

Çeltik köşesine gidin ve masanın üstünde duran yılan şeklindeki mumluğa göz atın. İşte ipucu #5, mumluğun hemen altında... Okuyun... Saxton mağaraları olabilir mi?

Sahile inip mağaralara gidin. Mağara girişinde ipucu #6'nın mağaradan içeri uçuştuğunu göreceksiniz. İçeri girin ve kağıdı takip edin. Karanlık olduğu için gece görüş kameranızı kullanın. Taşın üzerine ışık inen bir yer vardı. Oraya gidin. Emily ile konuşun. (O, sizden önceki gelişinizde kendisine Pasque çiçeği göstermenizi istemişti... Işık parladığı sırada yandaki kayaya tıklayıp Pasque çiçeğinin resmini o kayanın üzerine yerleştirin. Emily, size teşekkür edecek... Şimdi yeni bir sembole dönüşen ışığın bir resmini çekin. Mağaradan çıkın. Çıkışta bir kayanın arkasındaki ipucu #6'yı alın ve okuyun. Testi geçtin... Nanny Noah, bu öğle sonu Nigel'den kendisini ziyaret etmesini istiyor...

Mağaradan çıktığınızda Profesör Hardacre'nin bir yere gittiğini göreceksiniz. Onu takip edin. Saxon yeraltı tünelinin levhasının bulunduğu yere gelin. (Oyunun başlangıcında bu levhayı parça parça bir haldeyken siz birleştirmiştiniz.) Profesör, levhanın olduğu yerden sağa dönecek. Siz de dönün. Bir kavşağa geldiniz. (Eskiden buraları bilmediğiniz için geçemiyordunuz.) Sola dönün ve ilerleyin. Bir çapa... Profesör'ü yine gördünüz. Gittiği yöne, yani sola doğru tekrar ilerleyin. 2 lamba ve 2 kayığın olduğu bir yere geldik. Profesör sola gitmeye devam ediyor. Onu izleyin... İşte orada... Hardacre ile konuşun. O, "teodolit" aracıyla ölçüm yapıyor.

Sağa doğru ilerleyin ve lambaların olduğu yere gelin. Lambaların olduğu yoldan dönün. Yengeç kutusunu incele ve çürümüş balıkları gör. Onların arasında bir resim bulacaksın. Tanrım, bu, sensin! Birisi gizlice seni takip mi ediyor??? Sağa doğru ilerlemeye devam et. Bir denizci çapası göreceksin. O köşeye doğru ilerle ve orayı kontrol et. yerde halatlara dolalı bir manivela var; fakat bir türlü yerinden çıkmıyor...

yengeç kutusu, a yengeç kutusu, b yengeç kutusu, c yengeç kutusu, d

Üstteki resimlerde görüldüğü gibi sırasıyla tıkla. Böylece manivelayı oradan alabileceksin. Çapayı gördüğün yol ayrımına geri dön ve bu kez üstteki yolu takip et. 2 fıçı olan yeri geç. Bu bir "yaşam çanı". Çanın alt kısmını incele. Manivelayı (krank kolunu) buraya yerleştir. Otomatik olarak açılacak ve tokmak, zile vuracak. Çan sesini ve kayalardan yankılanışını dinleyin. Ekranı sol-üst yönüne, oradan da sağ-üst yönüne doğru ilerle. Lambanın olduğu yere gelince Nigel, bu sesten çok etkilenecek. (Eğer bu işlem gerçekleşmezse, çanın yanına gidip tekrar denemelisin.) Bir görüm göreceksin ve bu görümde Ganwulf'un maskesini göreceksin. Maske, seminle konuşacak...

Sola doğru git ve Profesör Hardacre ile tekrar konuş. Hardacre'yle ilk konuştuğun yere git. Teodolit aygıtına göz at. İmleçle teodoliti -135 yönüne ayarla. Bir anıt göreceksin. -180'e ayarladığında ise Saxon Mağaralarının girişini göreceksin. Şimdi aygıtı +135 dereceye ayarla. Eski bir figür, sonra da "The Net" mağaza binasının oraya odaklanıp orada birşeyler arayan Lucy'i göreceksin. Onu iyice gözlemle. Ta ki Profesör, pörtlek gözleriyle senin ödünü patlatana kadar :)

Lucy, "talkie walkie"den seni arıyor. Talkie Walkie'yi aç ve ona cevap ver. Otomatik olarak eski "Net" mağaza binasına geldin. Lucy ile konuş. Köprünün yanıbaşındaki kayalıklara göz at. Bunlar kan lekeleri mi? Kulübenin aşağı kapısına doğru in. İçeri ye göz at. Işık gelen yuvarlak pencereyi incele. Lucy'nin yanın geri dön ve onunla tekrar konuş. Gece görüş kameranı ona ödünç ver. Binanın alt katına geri dön. Bir gürültü duyacaksın... Lucy, camları kırıp üst kata girdi. O anda pencere birden kendi kendine kapanacak ve tamamen karanlıkta kalacaksınız... Lucy'den gece görüş kamerasıyla sana kılavuzluk yapmasını iste. O seni gece görüş kamerasından izleyecek ve onun talimatlarına göre karanlıkta ilerleyeceksin. Önce sağ (right) komutu ver, ardından ilerle komutu (forward). Sonra tekrar sol ve tekrar ilerle komutu. Yalnız değilsin... Siyah duman tekrar ortaya çıkacak. İlerlemek mümkün değil. Acele iki kez sağa dön ve ilerle. Siyah duman geçince sola dön ve tekrar geldiğin yere ilerle. Sağa dön ve ilerle. Masanın yanına geleceksin. Lucy'e panik yapmamasını söyle. Karanlıkta kalacaksın ve siyah duman, kulağının dibinde! (Nigel, altına etmiş olmalı!!!) Lucy'nin çığlığı duyulacak! Lucy tekrar konuşacak... Sağına dön ve ilerle. Soluna dön ve ilerle. Tekrar soluna dön ve ilerle. Sağına dön ve iki kez ilerle. zincirin yanını incele. Pistonu çek. Pencere tekrar açılacak ve siyah duman da şimdilik kaybolacak.

Fıçının üstündeki kedi tasmasını incele. Bu, Çeltik Köşesi'nde gördüğün ve yakın zamanda kaybolan Mr. Tibbs'in tasması. Rampadan aşağı in. Kapının çalındığını ve bir kedi inlemesi duyacaksın. Kapının sürgüsünü çekip içeri gir. !!! İşte kaybolan kediler burada ve hepsi de işkence edilerek öldürülmüş!!! Gece kabuslarınızda gördüğünüz oda burası!!! Duvardaki resimlere bak. Lucy ve senin çekilmiş resimlerini gör. En üst soldaki resme tıkla. Gizli bir anahtar bulacaksın. Sola doğru ilerle. Kütüphaneye göz gezdir. Sağda yaslanmış olan kitabın ilk sayfasına göz at. Masanın üzerindeki kedi cesedine göz atın. Duvardaki Ager kardeşlerin resmine göz atın. En sağdaki elinde haç olan William'ın yüzü kesilmiş. Solda kavanozun içinde duran eli ve her gece yatmadan yatağınızda bulduğunuz makası gör. Anahtarı kullanarak masanın kilitli olan çekmecesini aç. İşte suç aleti orak... Geldiğin kapının sürgüsü birden kendi kendine kilitlenecek ve üzerine sinekler saldıracak. Kurtulmak için kapıya doğru git. Lucy'den yardım iste. Walkie Talkie'yi aç ve onunla konuş ve seni buradan çıkarmasını söyle. Az sonra Lucy gelecek ve kapıya tekme atıp sizi kurtaracak. (Aslında resimdeki gözlerin seni hipnotize etmesiyle halüsinasyon görmüş olabilirsin. Yani sinekler aslında hiç var olmamış olabilir.)

Lucy de ölü kedileri görecek. Gizlice çekilmiş resimlerinizi görecek ve fotoğraf makinesiyle kanıt olarak onları resimlemeye başlayacak. Çekmeceye geri dön. İçindeki 2 kitabı incele ve yazılarla sembolleri incele. Kitaplıktaki üzerinde üç taç sembolü bulunan Frederick Ager'in günlüğünü al ve oku. Duvardaki tabloya tekrar bak. Resmin değiştiğini ve Thomas Ager'in de yüzünün kesilmiş olduğunu gör. Lucy'le konuş. Kulübeden çıkarken Lucy sana Alex Spitmoor'un aslında bir gazeteci değil polis kuvvetlerinde çalışan özel bir dedektif olduğunu abisi olduğunu söyleyecek. (Smitmoor soyadı, bir anagram bulmaca. Kelimelerin yerini değiştirince "Impostor" (dolandırıcı) kelimesi ortaya çıkıyor.)

Konuşma bitince otomatik olarak Nanny Noah'ın evinin kapısında olacaksın. (Randevunuzu hatırla.) İçeri gir ve Nanny ile konuş. Beraber çay içip sohbet edeceksiniz. Onunla konuş. Sana 142 numaralı May Day günü için çekiliş bileti verecek ve çay falına bakacak. Gece olunca yine dolunay çıkacak.

Nanny'nin yanından ayrılınca liman yönüne, yazlık kulübene giden yola dön. Bob, merdivenin başında yarınki Mayıs Günü kutlamaları için hazırlık yapıyor. Onunla konuş. Molina'nın ortalıktan kaybolduğunu öğren. Yazlık kulübene gir. Yatak odasına çık ve çektiğin yeni kanıtları ve Saxton haritasını masaya koy. Yatağına git. Yine yorganın altında makas var... Onu oradan al ve uyu...

Bu gece de saat üçte tekrar kalkacaksın. Çalan telefonun sesini duy. Not defterine yapılacak yeni işler listesi eklendi. Aşağı inip telefona cevap ver. Environmetre, yeni paranormal aktivite algıladı. Monitöre yaklaşıp şifreni gir.

Yatak odasında tekerlekli sandalyeyi tekrar gör.

Koridorda mutfağa doğru giden küreler gör. (Ya da koridorun solundaki eski kapıya giden Molina'nın silüeti...)

Balkonda bazı sesler duyacaksın. Her kirişe tıkladığında ruh, farklı bir kelime söyleyecek. Kelimeleri düzgün bir cümle oluşturacak şekilde sırasıyla söylemesi gerekiyor. Aşağıdaki resimde görüldüğü alanlara sırasıyla tıkla ve bu kelimeleri dinle. Hepsini doğru sırada girersen, ruh, cümleyi tamamen okuyacak ve sen de tekrar edeceksin: "Evil which lives within the walls". Yani duvarların içinde yaşayan bir Şeytan!!!

Banyoda yine kayan küreler göreceksin. Bu 5 küreye tıkla ve onları işaretle... (En sonuncusu fark edilmeyecek kadar saydam olabilir ,dikkat et!) Christina'yı musluğun yanında göreceksin...

Last Crown, yazlık ev, balkon

Environmetreden çık. Koridorun sonuna doğru yürü. Walkie Talkie'de Lucy'nin sesini duyacaksın. Ona cevap ver. O, kapıda. Dışarı çıkıp onunla konuş. Salona girin. Environmetreyi Lucy kullanacak. Banyoya git. EMF Metreyle burada ölçüm yap ve Christina'nın ağlamasını duy. Aynanın yanında silüetini gör. Mutfağa git. Eduardo De Molina'nın günlüğünü tekrar oku. Sayfa yine değişti ve soldaki yaprakta el izi var. Koridorun sonuna git ve hırıltı sesini duy. Eskiden kapı olan yere yaklaş ve üzerinde P.A. yap. Duvarın ötesinde ayak sesleri duyuluyor... Yatak odasına git. Gardırop kendiliğinden açılacak ve bir küre, etrafta gezinip gardıroba girecek. Gardırobun çekmece ve kapakları kendiliğinden açılıp kapanmaya başlayacak. Balkona çık. Kirişlere bak. Bir ışık hüzmesi ve kendini asmış bir insan silüeti görünecek. Lucy'nin yanına gel ve onunla konuş. Balkona geri dön ve tavanı incele. Kirişlerin üzerinde P.A. yap. Gece görüş kamerasında kirişe bağlı kemendi görebilirsin. Çektiğin fotoğrafta da kement görülebiliyor. Ses kayıt cihazını kullanarak ruhla iletişim kurmayı dene. Lucy'nin yanına dön. Yeni ses kaydını beraber dinleyin. Christina, 3418 diyor. (Bu bir şifre olabilir mi? Aklına not et.) Lucy'i yolcu et. İçeri dön ve yatak odasına çık. Yeni resim ve ses kayıtlarını masanın üzerine bırak. Cihazlarını ise yine pencerenin pervazına yerleştir. Yatağına dön ve uyumaya devam et... Yine aynı karabasana yakalanacaksın. Ager Kardeşlerin resminin içinde bu kez senin de resmin olacak.

Ve ilk beden dışı (astral seyahat) deneyimin. (Tam olarak astral seyahat değil. Çünkü öyle olsaydı, bedenin hala yatakta olurdu, fakat sen gezerdin.) Yataktan kalktın.. Aşağı in ve koridorun sonuna, eskiden kapı olan duvara git.. Duvardan siyah duman sana yaklaşıyor... Duvarı incele. Uyanacaksın...

4. Gün

Not defterinde yapman gereken işler listesine yenileri eklendi. Pencerenin pervazına koyduğun cihazlarını al. Bazıları yine yerinde yok. Dijital fotoğraf makinenin sen uyurken çektiği resme bak. Ager kardeşler, seni izliyor... Aşağı salona in. Gazete ve yeni imzasız mektubu oku. Banyoya git. Dolabın üst rafından ses kayıt cihazını al. Koridorun sonuna git. O da ne! Dün bedendışı deneyiminde tam da içeri girerken uyandığın kapının yerindeki duvar yıkılmış! İçeri gir. Yerdeki su birikintisini incele. Elektrik sigortasına git ve lambaları yak. Sağdaki kasanın yanına git. Dolabı yakından incele. Üzerinde bir şifre anahtarı var. Dün, Christina'nın söylediği rakamlar şifre olabilir mi? Dene: şifre olarak 3418'i gir. Son olarak da ortadaki değirmen sembolüne bas. Kasa açılacak. EMF Metren ve Eduardo De Molina'nın günlüğü işte burada. Günlüğü tekrar oku. Paslanmış silaha göz at. Kasanın iç kapağında Christina'nın bir resmi var. O resmin dijital fotoğraf makinesiyle bir resmini çek. Sonra gece görüş kameranla yeniden kasadaki resmi incele. Bu kez Christina'nın resminin üzerinde yeni bir sembol oluştu. Bu şekilde bir resim daha çek. Gece görüşünden çık. Resim üzerinde diğer paranormal aktivite aygıtlarını da kullanmayı dene. Kasayı kapat. Merdivenin altındaki mühürlü kemeri incele.

Yazlıktan çık. (Birşey fark ettin mi? Bugün tüm gün boyunca gökyüzü masmavi olacak.) The Bear'ı geçip limana gel ve merdivenlerden plaja (sahil boyuna) in. Mayıs Günü kutlamaları burada yapılıyor. Yiyecek verip beslediğin domuz ( Cairan), şimdi kızartılmış! Solda duran Bob'la konuş. Sola dön. Punch ve Judy kukla gösterisini izle. (Bizdeki Hacivat - Karagöz gibi) Solunda duran panoyu incele. Solda "Gost Train" (Hayalet Treni) kamyonunun önünde duran Lucy ile konuş. Otomatikman hayalet trenini gezeceksin. Lucy'le konuşmaya devam et. Saxon Snapper's resim yarışmasının bugün sonuçlanacağını öğren. Sola doğru ilerle. Bir çingene karavanının sağındaki varili incele. İçindeki kağıda sarılı hediyelikleri karıştır. Gümüş kaşığı al. Panoları incele. İpucu #1'i incele ve yanındaki haritaya göz at. Mystic Morgan ( Morgan Mankle) adlı çingenenin panosunu incele. Karavandan içeri gir. Morgan ile konuş ve gümüş kaşığı ona ver. Kristal küresinden geleceğin hakkında yorumlar yapacak. Karavandan çık. Mayıs Günü piyangosunda kazanan biletin numarasının 142 olduğu anonsunu duy. (Bu, Nanny Noah'ın sana hediye ettiği bilet...) Sola git ve Profesör Oogle ile konuş. Bileti gösterip ondan ödülü al. Deniz Feneri'nin bir tablosu... Onunla konuşmaya devam et. Sağda duran Nanny Noah ile konuş. Sola doğru ilerle ve Bob'la tekrar konuş. (Teleskopla ilgili ilk seçenek ve bir melodi sesi alacaksın.) Bob, sana teleskopu onarmış bir halde geri verecek.

Sahil yolunu takip edip Çeltik Köşesi'ne git. Rhys ile konuş. Semboller kitabından çektiğin ve üzerinde semboller bulunan yeni fotoğraflardaki sembolleri ve bu sembollerin anlamlarını araştır. Mağarada çektiğin resimdeki sembolün "göz", Kasada Christina'nın resminin üzerinde çektiğin fotoğraftaki sembolün de "bataklığı" simgelediğini gör. Dışarı çık ve sola doğru ilerle. Deniz Feneri'ne gel. Denizin sağ alt kısmına teleskopla bak. Şehri göreceksin. Şimdi de aynı şekilde denizin sol alt teleskopla kısmına bak. Aradığımız Ulcombe Kilisesi!!! (2. kayıp kilise) Deniz Feneri'nden çık ve sola doğru ilerle. Artık buradan ileri gidebilirsin.

Sola doğru tekrar ilerle. Anıtı incele. Sola doğru ilerlemeye devam et. Kilise kulesi. Üzerindeki saati kontrol et. Kuleye doğru ilerle. Kapının kilitli olduğunu gözlemle. Geri dön ve sola doğru ilerlemeye devam et. Diğer binalara geldik. Sola doğru tekrar ilerle. Kemerin altından ilerlemeye devam et. Kilise girişi... Kapıdan içeri gir ve sola doğru ilerle. Küçük bir kız çocuğu ve bir gramafon. (Müzede gördüğün plağı hatırladın mı? Yıllar önce yangında ölen Karswell ailesi gibi bu kız da mı bir hayalet!!!) Kızla konuş. Adının Nancy Brewer olduğunu ve Timmy ( Thomas) adlı abisini aradığını ve kulenin anahtarını Timmy'nin bulup sakladığını öğren. Kendisinin aslında bir hayalet olduğunu yüzüne vur. Nancy, buna kızacak. (Hala savaşın devam ettiğini zannediyor!) Geri dön ve kapıdan çık.

Sağa doğru ilerlemeye devam et. Tekrar sağa doğru ilerle. Sağda bir kulübe göreceksin. Kulübeye doğru ilerle. Kapıyı incele. Timmy, içerde saklanıyor ve aslında o da kendisinin öldüğünün farkında değil. Onunla konuş. Geri dönerken Bay Apple'yi ( Mr. Russet) tekrar göreceksin. Merdivenlerin üzerinde kilisenin borularını tamir ediyor. Onunla konuş. Kemerin girişine geri dön. İstinat duvarındaki eski Çeltik sembolünü incele. Yazıları okumaya çalış. Fakat dilinin eski İngilizce olduğunu keşfet. Bay Apple'nin yanına git ve bana bir konuda yardım eder misiniz seçeneğini tıklayıp en üstteki yeni gelen seçenekten ondan taş duvardaki eski dille yazılmış metin hakkında yardım iste. O, cümleleri duymam gerek diyecek. Tekrar sembolün yanına git ve yazıların üstüne not defterini tıkla. Böylece yazılar not defterine geçmiş olacak. Bay Apple'nin yanına geri dön. Ona not ettiğin yazıları oku. O, sana cümleleri çevirecek. Not defterine not ettiğin metnin altlarında artık çevirileri de eklenmiş oldu. Ama hala bilmece tam olarak çözülmedi. Timmy'nin yanına git ve bu bilmece hakkında ondan yardım iste. Metni beraber çözmeyi deneyin. Sonra kağıdı ona uzat ve tekrar çevirmeye devam et. Timmy, konuşma sonunda sana kulenin anahtarını verecek. Nancy'nin yanına geri dön ve onunla tekrar konuş.

Kuleye geri dön. Timmy'nin verdiği anahtarla kilitli kapıyı aç. İçeri gir ve merdivenlerden yukarı tırman. Soldaki anıta bu kez buradan teleskopla bak. Orada duran bir adam silüeti göreceksin. Aşağı inip anıta tekrar git. Anıtı tekrar incele ve yazılardan o adamın Nancy ve Timmy'nin babası olduğunu, babalarının ikisini de çok sevdiğini ve onları çok özlediğini öğren. Yazıların üstüne not defteri ile tıklayarak yazıları not et.

Kiliseye dön. Timmy'nin bulunduğu barakanın önüne git. Nancy de orada. Ona defterine not ettiğin babalarının kendileri için yazdığı övgüyü ver. Nancy, Timmy'ye babalarının kendileri için yazdığı bu satırları okumaya başlayacak. (Uzun bir bölüm olacak. Dinlenebilirsin.) Önce Timmy ve sonra da Nancy, birer birer kaybolup sıkıştıkları bu yerde artık özgürlüklerine kavuşacaklar. Bay Elma'ya gidip olan biteni anlat...

Kuleye dön ve tekrar içeri gir. Yerdeki kitapları incele. Masanın üzerinde duran aygıtı incele. Sonra aşağı bodruma in. Kilitli bir kapıyı incele. Yerdeki metal valveyi al.

Mr. Elma'nın yanına dön ve onunla konuş. Ondan kuledeki eski makine ve kilitli metal kapı hakkında bilgi al. Bu makinenin kilisedeki orgu çalıştıran buharlı bir araç olduğunu ve orgun üzerinde bir lanet yattığını öğren. O, seni ayrıca o kapıdan asla girmemen konusunda uyaracak. Sağa dön ve kulübeden içeri gir. Nathanial Ager'in günlüğünü ve benzin bidonunu al. Günlüğü oku. Ejderha sembolünü incele. (Sembolde gizli bir müzik bestesi yatıyor.)

Kuleye geri dön ve benzin bidonunu makinenin deposuna boşalt. (Heykelinin üstüne kırık eli yerleştirdiğin sırada Nicholas Gurney'in söylediği sözleri hatırla: Benzin, saç ve kargalar ağacı. Parçaları aklında birleştir...) Makinenin üzerindeki düğmelere bas. Makine artık tekrar çalışmaya başladı. Tekrar bodrum mahzenine in. Kapının üzerindeki şifreyi incele.

Last Crown, bodrum, kasa şifresi

Üzerinde 5 düğme var. Düğmelere üstte resimdeki sırayla bas. Yani sırasıyla sağ-üst, sol-alt, orta, sağ-alt ve sol-üst. Kapı açılacak. İçeri gir. Girişteki şamdanı incele. Gece görüş kamerasıyla ilerle. Koridor, ikiye ayrılıyor. Soldaki yoldan yürü. Bir ruh seni korkutacak... Her ileri adımda sağına ve soluna bak ve duvarları gör. Sembolleri incele. Üzerine nerden fırlatıldığı belli olmayan taşlar fırlatılacak. (Yerinde olsaydım, bu bölümü de pek gece gece oynamazdım. Üç harfliler falan :) ) Demir parmaklıkların birini incelerken kırık bir şamdan parçası göreceksin. Onu al. Az ilerisinde bir tabut var. Aldığın kırık şamdan parçasıyla tabutu aç. İskeletin kucağında tuttuğu kitabı oku. Ölümün dansı... Tabutun olduğu yerde sola dön. Üzerinde taç buluna sembolü incele. Koridorda ilerlemeye devam et. Az ilerde ay bilmecesini göreceksin.

Last Crown, ay bilmecesi

Tabutta okuduğun ayın durumlarını oku. Bulmacayı tabutta bulduğun kitapta anlatılanlara göre, yani üstteki resimle aynı olacak şekilde çevir. Arkanda bir geçit açılacak. Açılan geçitten içeri gir. Ama siyah duman, ilerlemene izin vermeyecek. (Önce laneti ortadan kaldırmak gerekiyor...) Koridorda ilerlemeye devam et. Duvardaki iskelet kabartmalarını incele. Sağa dön. İlerlemeye ve ilerledikçe sağındaki-solundaki kabartma resimleri incelemeye devam et. Atılan taşların seni korkutmasına izin verme... İlerle. Soldaki koridora geri dön ve dışarı çık.

Kiliseye geri dön. Kiliseden içeri gir ve sola dön. Gramafonu incele. Kolunu çevir ve plağı dinle. Ses kayıt cihazını gramafonun üstüne yerleştirerek çalan müziği kaydet. Ayrıca çalarken plağın bir resmini çek. Şimdi kaydettiğin müziği dinle. (Orgda bu melodiyi çalman gerekiyor...) Gramafonun yanından ayrıl ve sola doğru ilerlemeye devam et. Masanın üzerindeki orgla ilgili bilgi veren kitabı oku. Orgda notaların yerini ve Nathaniel Ager'in en tanınmış bestesinin F# notası ile başladığını öğren. Pencereden gelen günışığını kontrol et.

Last Crown, gizli beste, saklı nota piyano, oktav, piano, octavs

Kaydedip dinlediğin müziğin notaları, ejderha sembolünde gizli ve şöyle:

F# - A - G - B - A# - C - D

Kilise kapısına geri dön. Sağa dön. Artık borulardan buhar çıkıyor... Soldaki sıraları incele. Bir kapan var. Şamdan parçasıyla fare kapanının içindeki peyniri al. Sıranın önündeki sembolün bir resmini çek. Sağa doğru ilerle. Orgun solundaki geçitten, boruların gittiği yeri takip et. Buhar yüzünden ileri gidemiyorsun. Borulardan buhar durduğu zaman hemen ilerlemeye çalış. Kuledeki mahzenden aldığın direksiyona benzeyen valveyi borunun dirseğine yerleştir ve valveyi bir kez çevir. Aşağıda orgun sesi gelecek. Orgun yanına git.

Şimdi sorun şurada... Üstteki resimde orgun notaları yer alıyor ve toplam 8 nota var: C - D - E - F - G - A - B - C... Fakat orgun üzerinde sadece 7 oktav var. Elimizdeki melodi, F# ile başlıyor. Peki bu durumda hangi nota F#?

org, organ a org, organ b

Şimdi kilisedeki orgun resmiyle kitapta yer alan resmi karşılaştıralım. Herhalde oyunun en karmaşık bulmacalarından biri. Dikkat edin. F# notası yarım oktav ve siyah tuşlu. Yanında 2 siyah tuş daha var. Orgda da 3 siyah tuş olan yer, F# notası. Yani başlama yerimiz. Altta numaralandırdığım şekilde tuşlara sırayla bas. Doğru tuşlara bastığında melodi, kilisenin her yerinde yankılanacak. Artık Nathiel'in ruhu serbest...

Kuleye geri dön ve ay bulmacasını çözerek açılan geçitten tekrar içeri gir. (Koridorda gece görüş kamerası kullanmayı unutma. Ruhlar, hala seni korkutabilirler...) Artık siyah duman kayboldu. Nathaniel'in cesedini incele. Mezarın sağında, duvarda büyük bir sembol var. Sembolün resmini çek ve bu lanet olası yerden çık. Kapıdan çıkarken Bay Apple'nin ( Mr. Russet'in) sesini duyacaksın. Kuleden dışarı çık. Fakat Bay Apple ortalarda yok!!! (Peki o ses kime aitti?!) Mr. Tibbs! ( Rhys'nin kedisi.) Burada mı saklanıyormuş?

Kuleye tekrar gir ve merdivenlerden tekrar tırman. Teleskopla anıta tekrar baktığında Nancy'nin babasının da orda olmadığını, ruhunun serbest kaldığını göreceksin. (Acaba Bay Apple de şu ÖLÜLER'den biri olabilir mi???) Mr. Tibbs'in yanına dön. Onu Çeltik Köşesine götürmen gerekiyor. Ancak o pek istekli değil. Ona envanterindeki peynirden (fare kapanından almıştın) bir parça ver. Şehre doğru ilerleyecek. Mr. Tibbs her durduğunda ona tekrar bir parça peynir vermelisin ki yola devam etsin.

Bu şekilde ikiniz birlikte Çeltik Köşesi'ne gelin. İçeri gir. Rhys ile konuş. Saxon Snapper's resim yarışması kutusuna git. (Hatırla, bugün katılım için son gün.) Kilisede çektiğin "ejderha sembolü" resmini yarışma için kutuya at. Kitaplıktan semboller kitabını aç ve Nathianel'in mezarının yanında çektiğin 4. ve son sembolün de anlamını öğren: "Tepe". Kristal küre yerinde yok! Kim satın almış olabilir? Aklına not et. Dışarı çık.

Last Crown, Semboller Kitabı

Yazlık kulübene geri dön. Çektiğin fotoğraf ve ses kayıtlarını yatak odandaki masaya yerleştir. Masanın üzerindeki Sakson yerel haritasına göz at. Şimdi çektiğimiz üzerinde dört sembol olan 4 resmi haritanın 4 köşesine DOĞRU şekilde yerleştirmemiz gerekiyor. 4 resim için de bu işlemi yap. Daha sonra bu 4 resmi teker teker üzerlerine tıklayarak döndür. Öyle ki resimlerin yönü, aşağıdaki şekilde olmalı:

Last Crown, 4 sembol ve harita

Hepsini doğru şekilde döndürmeyi başardığında Nigel, yeni bir ipucu yakalayacak. Böylece yapılacak işler listene bir yenisi daha eklendi.

Kulübeden çık ve trenyolunun sonundaki Carrion ormanına tekrar git. "Raven Lane" tabelasından ekranın üst kısmına doğru ilerle. Mantarların bulunduğu yerden sola ilerle. Ağacın dibinden bir kozalak al. Sağ-alt yönünde ilerle. Ekranın aşağısı yönünde ilerle. Maden ocağı tünelinden içeri gir. Soldaki fıçıları incele. Fıçıların arasında bir itenek kolu var, onu al. Sağa doğru ilerle. Parşömenlere göz at. Alttan dinamit al. Geri dön ve bu kez ekranın üst yönündeki tünelden ilerle. Sol tarafa göz at ve dinamitleri kayanın üstüne yerleştir. Şimdi dinamitleri aldığın yere geri dön. İtenek kolunu derme çatma masanın üzerindeki kutuya tak. Bum!!! Tekrar dinamiti patlattığın yere git. İlerle. Kayanın arasındaki kitabı incele. Soldaki sayfayı büyüteçle oku. Alistair Farleigh. 1924'te Nisan ayında kendisini şapkalı ve siyah pelerinli bir adam tarafından takip edildiği, onun yazdığı en son sözleri. (Artık müzedeki iskeletin kime ait olduğunu biliyoruz.) Sola doğru ilerlemeye devam et.

Bir köprüye geldin. Işıklar kendiliğinden yanacak. Duvardaki taş kabartmayı incele ve üzerinde P.A. yap. Yeni ses kaydını dinle. Sola doğru devam et. Kayanın üstündeki göz sembolünü incele. Geçitten içeri gir. Duvardaki resimleri incele. Sola doğru ilerlemeye devam et. İkinci bir asma köprüye geldik. Sola doğru ilerle. Sağa dön. İleri gidemiyoruz, çünkü bir engel var. (Bunu daha sonra açacağız) Duvardaki sembolü incele. Bu kez sağa doğru ilerlemeyi dene. Su akan bir yere geldik. Üstteki ahşap boruya tıkla ve ormanda bulduğumuz kozalakla orayı tıka. Su çarkı dönmeye başlayacak. Sağa doğru git ve geçitte engelin olduğu yere tekrar dön. "V" sembolüne tekrar bas. Geçit, açılacak. İçeri gir. Ters "V" sembolüne tıkla ve geçidi kapat. Sağa doğru ilerle.

Burası "Gizli Krallık". Yol, ikiye ayrılıyor. Tahta bir köprü ve bir kapı. Tahta köprüden ilerle. İçeri gir. Yerde üzerine sütunların göçmüş olduğu iskeleti incele. 1. diski yerden al. Sola dön. Sağındaki kayayı incele ve 2. diski al. Sağa doğru ilerlemeye devam et. Tekrar ilerle. Üzerinde 4, 2 ve 3'er deliği olan bir taş bulmaca göreceksin.

Last Crown, 3 taş bulmacası

Üstteki resimdeki gibi, en üstte 2, ortada 4 ve altta 3 delik olacak şekilde bulmacayı çöz. 3. disk, tam karşında. Onu al. İskeletin olduğu yere geri dön. Bu kez sağa doğru ilerle. Dışarı çık. (İskeletin sağındaki yola daha sonra geleceğiz.) Şimdi dönen su değirmenini incele ve balık sembolünü gör. Sağa dön ve bu kez diğer kapıdan içeri gir. Kuru kafaların oradan sola ilerle. Karşımıza bir bulmaca daha çıkacak.

Last Crown, son bulmaca

İç içe geçmiş 2 tekerlek var. Önce içteki tekerleği "Ateş" sembolü üstte olacak şekilde ayarla. Gelelim dış tekerleğe. Ses kaydında duyduğumuz ejderha sesini hatırla. Bu tekerlekte de en üste onun sembolünü getir. Bulmaca çözülecek. 4. diski al. Dışarı çık. Sola dön. İlerle. İskeletin olduğu yerden bu kez sağa dön. Şimdiki bulmaca biraz değişik. 9 farklı sütun var ve her sütunda bizim geçmiş hayatımızla ilgili bir görüntü var. Ortada ise siyah duman var. Biz, görüntülerin üzerine her tıklayışımızda, görüntü değişecek. Yapacağımız şey, dokuz sütundaki görüntüyü de doğru konumda ayarlamak. Ama YAŞADIĞIMIZ ZAMAN SIRASINA göre. Yani oyunun başlangıcında buraya trenle geldik. 1. sütunda bu olacak. Sonra Nanny Noah ile konuştuk, 2. sütun bu vs. Yani oyun geçmişimizi hatırlamamız gerekiyor...

Şimdi, sağ-alt köşedeki ilk sütuna gidelim. Tren görüyorsun. Bu sütun bizim başlangıç noktamız. 2. sütuna git. Sonraki olay neydi? Sahile gidip Nanny Noah ve köpeğiyle tanışmıştık. 2. sütuna Nanny Noah ve köpeğini ayarla. 3. sütuna gel. Saxon Mağarasında bulduğumuz sandığın görüntüsünü ayarla. (İçinde kitaplar ve 4 şişe vardı.) 4. sütuna gel. Karsweller'in evinin görüntüsünü ayarla. 5. sütuna gel. Nortfield Kilisesi'nin görüntüsünü ayarla. 6. sütuna Saxon Müzesi'nin içinde monitörler bulunan izleme odası görüntüsünü ayarla. 7. sütuna Profesör Hardacre ile konuştuğumuz sahnenin görüntüsünü ayarla. 8. sütuna çingene kadının karavanının görüntüsünü ayarla. Siyah duman kaybolacak!!!

Last Crown, 12 sürun bulmacası

Yerdeki kapağı incele. Bu, son bulmacamız... (Galiba, sanırım :) ) Diskleri kapağın üzerine yerleştir. Bu bulmacanın amacı, 4 diski de resimde görüldüğü gibi ortadaki diskle SİMETRİ oluşturacak şekilde ayarlamamız. Ortadaki diske asla tıkla. Çünkü bu disk, bulmacayı sıfırlar. Sadece bulmacaya en baştan başlamak için bu diski tıkla. Bütün diskler üstteki gibi doğru sıralandığında yerdeki kapak açılacak ve yukarı doğru asansör gibi bir taştan araç gelecek. Taşın üzerine gel. Yavaş yavaş aşağı doğru ineceksin. Sağa doğru ilerle ve "Merhabaaa!" diye bir bağır. Şimdi sola doğru ilerle.

Bir mezar ve üzerinden yükselen bir ışık göreceksin. Mezarı incele. Kapağı aç ve içine göz at. Bir iskelet... Tam ışık iskeletin kafatasını aydınlattığında, kafatasındaki tacı göreceksin. Tacı al. Demir maskenin sahibi Ganwulf'un söylediklerini işiteceksin.

Otomatikman maden ocağındaki tünelin girişine geri döneceksin. Dışarı çık. Geceyarısı olmuş... Yapılacak işler listen güncellendi. Siyah duman, sürekli seni takip edecek. Dumanın olmadığı yollardan geçerek ormandan çıkmayı başarmalısın. Saxon'a geri dön. Yazlık kulübene git. Yatak odana çık. Çektiğin yeni resimleri ve ses kayıtlarını masanın üzerine yerleştir. Tacı yatağının solundaki sandığa sakla. Yatak odasından çık. Kendi kendine açılan gardırobu kontrol et. Yazlıktan çık.

The Bear'a git. İçeri gir. Müzik sesi geliyor... İlerle. Saxton Snapper's resim yarışmasının sonucunu açıklanıyor. Sağa doğru ilerle. Yarışmayı kazanan SENSİN! Ödülünü al. Rhys ve Lucy'le konuşacaksın. Bulduğun define ile ilgili sırrı biriyle paylaşman gerekiyor. Lucy'e bulduğun taçtan bahset. Çeltik Köşesi'ndeki kristal küreyi satın alan kişi Lucy'miş. Sana çantasından küresini gösterecek. Otomatikman yazlık kulübeye döneceksiniz. Yatak odana çıktığında odada herşeyin darmadağın olduğunu göreceksin. Sandık açılmış!!! Hemen sandığa tacın yerinde olup olmadığını görmek için bak. Taç, çalınmış!!!

Salona ineceksiniz. Tacı çalanın kim olduğunu öğrenmek Lucy'nin kristal küresini kullanacaksınız. Kristal küre'yi kullanarak odada paranormal bir varlık varsa, onunla iletişim kurmaya çalış. Daha sonra Nigel, küreden tacı çalanın kim olduğunu göstermesini isteyecek. Küredeki görümleri izle. Profesör Hardacre mi??? Biri onu kovalıyor ve orakla saldırıp öldürüyor!!!

5. Gün

Ertesi sabah. Nigel, hala şaşkın şakın küreye bakmaktadır. Kapının altından atılan gazete ve 3. imzasız mektubu oku. Mektubun altında bu kez E.G. imzası var. E.G. kim? Kulübeden çık. Yağmur yağıyor ve polis arabalarının sireni duyuluyor. Sağa doğru ilerle. Nanny Noah'ın köpeğini sesini duyacaksın. Sahile git. Merdivenlerden inince sola dön. Mağaranın girişinden Profesör Hardacre'ye seslen. Profesör yok. Yoksa dün gece kürede gördüklerin gerçek miydi?! Hardacre, gerçekten de öldürüldü mü? Saxon yeraltı tüneline git. Martello Kulesi'ne doğru ilerle. Bir polis memuru göreceksin. Onunla konuşmayı dene. Bir soruşturma olduğunu, buradan uzaklaşmanı söyleyecek. Tünel tabelasının olduğu yere geri dön ve bu kez sağa doğru ilerle. Her yerde polis bantları var. Nanny'nin köpeği George havlıyor. Sağa doğru tekrar devam et. Nanny Noah, köpeği ve başka bir polis memuru...

Nanny Noah'la konuş. O, seni tanımadığını söyleyecek. Tekrar konuşmayı dene. O, senin yanından uzaklaşmanı isteyip duruyor. Neler oluyor?! Polisle konuş. Alex'le konuş. Profesör Hardacre'nin gerçekten de öldürülmüş olduğunu gör. İstasyona git ve İstasyon şefi'yle konuşmayı dene. Senin derhal buradan ayrılmanı isteyecek. Müzeye git ve Profesör Oogle ile konuşmaya çalış. O, seni duymazlıktan gelecek. Sahil yolu tabelasından Bob Tawny'nin demir atölyesine git ve onunla da konuşmaya çalış. Nafile... Bütün kasaba halkı sanki elbirliği edip sizi göz ardı etmiş. Dönüşte telefon kulübesine gir ve telefon numarasını yazdığın notu kullanarak cinayet masasını ara ve müzedeki iskeletin Alistair Farleig'e ait olduğunu ihbar et. (Maden ocağındaki günlüğünde okumuştuk.) Aliastar'ın ruhu artık özgür...

Yazlık kulübenin kapısına dön. Sola doğru ilerle ve Lucy ile konuşup sana yardım etmesi için onu ikna etmeye çalış.

The Bear'a git. Herkes oraya toplanmış. Polise neler olduğunu sor. San mektupları gönderen E.G.'nin antika dükkanının sahibi E. Gruel olduğunu öğren. Gruel, Morgan'ın kedisini çalmaya çalışırken yakalanmış... Jemima adlı kuklasının ateşte yanışını seyret. Son olarak Alex'le tekrar konuşacaksın.

Otomatikman yeraltı geçidinin girişine döneceksin. Sağa doğru ilerle. Tekrar sağa ilerle. Tekrar sağa ilerle. Sağ üst yönünde ilerle. Polisin arkasında duran cinayet mahalline göz at. Delil B olan şapkayı incele. Delil A olan botları incele ve bir resim çek. Sola dön. Şimdi de sol alt yönüne ilerle. Yaşam Çanı'nın bulunduğu yere geldin. Tekrar sol alt yönünde ilerle. Yerdeki ayak izini incele. Az önce çektiğin ayak izi resmini yerdeki izin üstüne koy ve birbiriyle aynı mı diye karşılaştır. İyk! Arkanda Hardacre'nin hayaletini göreceksin. Eliyle işaret ettiği yeri incele. İşte taç burada. Tacı al.

Otomatik olarak limana, Lucy'nin yanına geleceksin. Onunla tekrar konuşmaya çalış... Sonunda bu gece sana yardım etmek için söz verdi.

Otomatik olarak kulübeye gireceksin. Bu kez tacı daha güvenli bir yere saklamalısın. Koridorun sonuna git ve bodruma gir. Kasaya yaklaş ve güvenlik şifresini tekrar gir: 3418. Değirmen sembolüne basıp kasayı aç. Tacı kitabın üstüne yerleştir ve kasayı kapat. Elektrikler birden sönecek ve bir ışık belirecek. Yerdeki karanlık suya bak. Yerdeki kağıdı al ve oku. Christina, sana yardım ediyor gibi... Yukarı çık. Ama yine bir bedendışı deneyim yaşıyorsun... Christina'nın ağlama sesini duyacaksın.

Şimdi Christina'nın mektupta belirttiği sırada merdiven sembollerini tıklayıp bir kere üzerindeki düğmeye basacaksın.

1. Düğme: Balkona çık ve tırabzanın üstündeki yel değirmenini bul ve bir kez sembole tıkla.

2. Düğme: Oturma odasına in. Koridora giden kapının üstündeki yel değirmeni sembolünü bul ve bir kez sembole tıkla.

3. Düğme: Yine oturma odasında, merdivenlerin başındaki tırabzanda değirmen sembolünü bul ve bir kez sembole tıkla.

4. Düğme: Koridora git ve banyonun kapısının üzerindeki değirmen sembolünü bul ve bir kez sembole tıkla.

Bir kapı gıcırtısı duyacaksın. Mutfağa git. Sol üstteki kilitli dolabın açıldığını gör. İçerde Christina'nın Günlüğü'nü al ve oku. Günlüğü okuduktan sonra Christina'ya onu Eduardo'nun zehirlemediğini, onun masum olduğunu söyleyeceksin. Christina ve Eduardo'nun ruhları artık özgür... Bedendışı deneyimin burada sona erecek.

Kapı çalıyor... Salona dön ve kapıyı aç. Gelen Lucy. Onu içeri al ve konuşun. Telefon çalacak. Telefonu aç. Mr. hadden, Lucy ile konuşmak istiyor. Telefonu Lucy alacak ve Hadden'le o konuşacak.

Yatak odasına git. Lucy kameradan seni izliyor. Onunla konuş. Lucy, paranormal bir aktivite algıladı. Gardırop, kendiliğinden açılacak. Çekmeceler ve gardırobun kapakları açılıp açılıp kapanmaya başlayacak. Hayaletler, odayı dolduracak. Hepsi de Hardacre'ye ait. Koridorun sonunda bodruma giren ve Hardacre'ye benzeyen hayaletleri izle. Nigel, Hardacre'nin peşinden bodruma girecek. Kasadan çıkan ışığı izle. Kasayı incele. Taç, havada dönüyor... Ortalık yine ışık kaplayacak. Ve oyunun final bölümü. Lucy, Nigel'i "Nefes al! Nefes al!" diyerek kendine getirmeye çalışıyor. Ganwulf, demir maskesinin ardında tekrar konuşacak.

Tekrar tacı aldığın yere döndün. Tüm Saxon şehir halkı burada. Her birinin üzerine tıkla. Sonra mezarın üstüne tıklayıp ışık parladığında tacı mezara geri koy. Nigel, "Bu benim hatam!" diye bağıracak. Sonra tekrar ortalık ışıkla aydınlanacak.

Finalde Nigel ile Lucy'nin veda sahnesini izle.

Sonraki sayfalara geçmek için üstteki 2. gün, 3. gün yazan butonları tıklayın.


(c) Akhepedia. İzinsiz yayınlanamaz. Kısmen ya da tamamen başka bir websitesinde kullanılamaz. Lütfen emeğe saygı gösterip başka bir websitesinde yayınlamak yerine bu sayfaya link verin.

<< Akhepedia Ana Sayfasına Dön

facebookta paylaş Tweetle Valid HTML 4.01 Transitional